Miért engedték ki Kulcsárt?

Továbbra sem tisztázott, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal miért Kulcsár Attila kiutazása után tett feljelentést az exbróker ellen, amikor már hetekkel korábban tudták, hogy a befektetési tanácsadó bűncselekményt követett el.

Török László
2004. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértőink szerint valószínű, hogy „nemzetbiztonsági érdekből” nem tájékoztatták időben a nyomozó hatóságot a titkosszolgálatok arról, hogy Kulcsár bűncselekményt követett el. Forrásaink ugyanakkor hozzátették: erről feltehetően Tóth András államtitkárnak kellett döntenie. Emlékezetes: Szász Károly felügyeleti elnök megveretése után Medgyessy Péter miniszterelnök többek között a Nemzetbiztonsági Hivatalt (NBH) is felkérte arra, hogy működjön közre az ügy felderítésében. Egy célszemély figyelésére két lehetőség van: amennyiben köztörvényes bűncselekmény gyanúja merül fel valakivel kapcsolatban, a rendőrség kérésére bírói engedély alapján rendelhetnek el lehallgatást. A másik szerint az igazságügy-miniszter – jelen esetben Bárándy Péter – engedélyezi a cselekményt, nemzetbiztonsági érdekre való hivatkozással. Szakértőink figyelmeztetnek: a lehallgatás a megveretéssel összefüggésben indult nemzetbiztonsági érdekből, ennek során azonban egy újabb bűncselekményre derült fény. – Az NBH-nak már ekkor át kellett volna adnia az ügyet (június 20. környékén) a nyomozó hatóságnak, s ez bírói engedély alapján, a titkosszolgálat bevonásával megkezdte volna az eljárást – mondták forrásaink. Ezzel szemben a hivatal csak a július 7-i feljelentéséhez csatolva adta át a rendelkezésére álló adatok egy részét, de az információszolgáltatás egészen szeptember 5-ig tartott. A „késlekedés” miatt a rendőrség nem tudott dolgozni Kulcsár tevékenységével összefüggésben, így az exbróker július elején külföldre távozhatott.
Ismert: a K&H volt ügyvezető igazgatójának asszisztense a pénzintézet belső ellenőrzésének azt mondta, hogy Tóth András a június 26-i találkozón kért egy listát Kulcsártól, amelyben az ügyfelek, illetve egyenlegeik szerepeltek. Az asszisztens beszámolt arról is, hogy a brókert arra akarták rávenni, hogy „vigye el a balhét, és öt évre tűnjön el az országból”.
Demeter Ervin, a parlament bankbotrányt vizsgáló bizottságának fideszes elnöke múlt szerdán hiába kérte a nemzetbiztonsági szolgálatoktól Kulcsár lehallgatásának jegyzőkönyveit, Tóth András egyelőre elzárkózott a kérés teljesítésétől, és az ügyészség, illetve a rendőrség állásfoglalását kérte az ügyben. A dokumentumokból kiderülhet: miként cselekedett az exbróker az államtitkárral történt találkozója után.




Hazahozzák az exbrókert
Kiadható Magyarországnak Kulcsár Attila, a K&H Equities Rt. volt befektetési tanácsadója, akit – más mellett – több milliárd forintos sikkasztással kívánnak meggyanúsítani – közölte a Népszava. Ha az osztrák legfelső bíróság döntését Dieter Böhmdorfer igazságügy-miniszter is jóváhagyja, akkor pár héten belül hazaszállíthatják az exbrókert. Kulcsárt tavaly július 17-én vették őrizetbe Bécsben, miután nem jelent meg magyarországi gyanúsítotti kihallgatásán. A K&H Bank volt ügyvezető igazgatója ellen csak azon bűncselekmények vonatkozásában indulhat eljárás, amelyek szerepelnek az elfogadott kiadatási kérelemben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.