Minibuborék az erős forint?

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint továbbra sem indokolják makrogazdasági alapfolyamatok a forint új keletű és jelentős erősödését. Létezik olyan vélemény, amely szerint „minibuboréknak” tekinthető a jelenség.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeff Gable, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke az MTI-nek tegnap azt mondta: a forintpiaci hangulat most kétségtelenül jobb, mint három héttel ezelőtt, de a makroszintű alapmutatókban nem sok változás történt az utóbbi egy hónapban. Szerinte az árfolyamra most az a meggyőződés hat, hogy a kamatszint a vártnál tovább marad magasabb.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e a jelenlegi 12,50 százalékos alapkamat fennmaradását az év végéig, Gable azt mondta, hogy „ez szerepel a lehetséges forgatókönyvek között, bár nem ez a legvalószínűbb forgatókönyv”. Az elemző szerint erre akkor van esély, ha az infláció 8 százalékon vagy afelett tetőzik, magas marad, és kiderül, hogy nem teljesülnek a költségvetési deficitcélok.
Adam Slater, a Crédit Agricole Indosuez londoni feltörekvő piaci stratégája szerint az erősödés fő oka az, hogy az inflációs jelentés kiadása és a pénzügy-politikai tanács múlt heti ülése után a piacon megerősödött az a meggyőződés, hogy a kamatszint hosszabb ideig magas marad, s erre alapozva megújult az érdeklődés a forintadósságbeli befektetések iránt.
Slater szerint a makrogazdasági alapszámok továbbra sem javultak lényegesen; a jelenlegi forintpiaci folyamatot az elemző „minibuboréknak” minősítette. Slater szerint az erősödés valószínűleg máris kezd kifutni, legalábbis ennél sokkal gyengébb euró–forint árfolyam kialakulását nem tartotta valószínűnek.
Az elemző közölte: a ház kitart azon véleménye mellett, hogy a forint strukturálisan túlértékelt, és hosszú távon 280 körül lenne „az ésszerű euróárfolyama”.
Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston londoni részlegének térségi alelnöke szerint is megvan annak a kockázata, hogy a következő időszakban korrekció indul meg a forintpiacon, de „a forint most mindenképpen jóval alaposabban alá van dúcolva, mint 2003-ban volt”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.