Nem csitul a belharc a szocialistáknál

Kölcsönösen a romák lefizetésével vádolják egymást a Vas megyei szocialisták a párt országos etikai és egyeztetőbizottsága elé került tagbeléptetés ügyében. Közben Zalában vasárnap tisztújítás lesz, bár ezt hivatalosan cáfolják, állítólag azért, hogy megakadályozzanak egy hatalomátvételi kísérletet.

Czirják Imre
2004. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzék meg röhög az egészen – nyilatkozta lapunknak a Vas megyében történtekről egy neve elhallgatását kérő vezető szocialista politikus. Ismert: decemberben több Vas megyei kisebbségi vezető sajtótájékoztatón jelentette be, hogy ötszáz–ezer forintért vagy éppen munka- és pályázati lehetőségekért toboroztak tagokat a szocialisták a romák körében. Állításuk szerint legalább 400-500 romával töltették ki pénzért a belépési nyilatkozatot, a felduzzasztott alapszervezetek aztán új vezetőséget választottak.
Az ügy hatására a megyei etikai bizottság kizárta az MSZP-ből a „nem megfelelő” tagtoborzások miatt Tóth Csabát, a párt megyei alelnökét (akit a sajtóban Leisztinger Tamás, az egyik leggazdagabb vállalkozó embereként emlegetnek), Táncsics Pétert, a felduzzasztott taglétszámú kőszegi alapszervezet elnökét és Szabó Bálintot, a Fiatal Baloldal – Ifjú Szocialisták helyi elnökét.
A kizártak fellebbeztek, így ügyük az MSZP országos egyeztető- és etikai bizottsága elé került. Steiner Pál, a testület elnöke lapunknak elmondta: áprilisban, illetve májusban tárgyalják a fellebbezést. Lapunk úgy értesült, a kizárt pártfunkcionáriusok tulajdonképpen örülnek annak, hogy ügyük az országos fórum elé került, mert szerintük a megyében elfogult koncepciós eljárás folyt ellenük. Úgy tudjuk, ők is üzleti és hatalmi érdekeket sejtenek az ellenük irányuló támadások mögött. Úgy vélik, a megyei etikai bizottság eljárása teljes mértékben szabálytalan volt, a kizárt tisztségviselőket meg sem hallgatták, a támadás mögött azok állnak, akiknek elnöki ambíciói miatt nem tetszik, hogy a fiatalok felsorakoztak a jelenlegi elnök mögé. Információink szerint a kizártak az állítják: nem volt tömeges tagbeléptetés, a romák nem is akartak belépni, csak valakik fizettek nekik, hogy ezt mondják.
Horváth Csaba, a Vas megyei cigány önkormányzat elnöke viszont csütörtökön azt nyilatkozta lapunknak: az egyik tanút, Kulcs Istvánt – aki Horváth Csaba megyei kisebbségi alelnök mellett tanúskodott a Szabó által indított rágalmazási perben, és a bíróság előtt is elmondta, pénzt kapott a szocialistáktól, hogy lépjen be a pártba – Szabó Bálint és három társa megpróbálta lebeszélni a tanúskodásról. Szabó Bálint szerint viszont nem ez az első hamis tanúvallomás az ügyben. Szabó most azt állítja: Kulcs tegnap megtámadta a csepregi önkormányzat épületében; az esetről jegyzőkönyv készült. Kulcs ezt cáfolva elmondta: ügyeit intézte, amikor Szabó két tanú előtt tárgyalni akart vele, de ő elutasította, ezután berángatták egy irodába.
Szocialista források szerint Zalában is hasonló fejlemények történtek, mint Vas vagy Hajdú-Bihar megyében, ahol állítólag Leisztinger Tamás áll a változások mögött, mert szeretné kiterjeszteni a befolyását az MSZP-ben. Zalában vasárnap éppen a hatalomátvételt megakadályozandó tartanak tisztújítást. Az egyik jelölt a megyei elnöki posztra Göndör István, az Országgyűlés MSZP-frakciójának helyettes vezetője, akit egy később megsemmisített puccskísérlettel egyszer már megpróbáltak eltávolítani a nagykanizsai elnöki posztról. Göndör lapunknak cáfolta, hogy a Leisztingernek tulajdonított pártfoglalási akció ellen tartanak tisztújítást. Mint mondta, csak a körülmények szerencsétlen összejátszása miatt látszik így.
***
Jánosi Az elnökválasztásról.
A jelenleginél is jobb pártelnököt kell választani – jelentette ki Jánosi György, az MSZP országos választmányának elnöke egy fórumon a Népszabadság tudósítása szerint. Elmondta: ha eljön az idő, meg fogja mondani, hogy ő kit látna szívesen a pártelnöki poszton. Hozzátette, olyan elnököt látna szívesen az MSZP élén, aki ha kell, kontrollálja a kormányzat működését, és időben jelzi, ha problémát lát a párt- és kormányprogram megvalósításában. Mint ismert, Kovács László pártelnök és Jánosi György viszonya nem nevezhető felhőtlennek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.