Az ellenzék meg röhög az egészen – nyilatkozta lapunknak a Vas megyében történtekről egy neve elhallgatását kérő vezető szocialista politikus. Ismert: decemberben több Vas megyei kisebbségi vezető sajtótájékoztatón jelentette be, hogy ötszáz–ezer forintért vagy éppen munka- és pályázati lehetőségekért toboroztak tagokat a szocialisták a romák körében. Állításuk szerint legalább 400-500 romával töltették ki pénzért a belépési nyilatkozatot, a felduzzasztott alapszervezetek aztán új vezetőséget választottak.
Az ügy hatására a megyei etikai bizottság kizárta az MSZP-ből a „nem megfelelő” tagtoborzások miatt Tóth Csabát, a párt megyei alelnökét (akit a sajtóban Leisztinger Tamás, az egyik leggazdagabb vállalkozó embereként emlegetnek), Táncsics Pétert, a felduzzasztott taglétszámú kőszegi alapszervezet elnökét és Szabó Bálintot, a Fiatal Baloldal – Ifjú Szocialisták helyi elnökét.
A kizártak fellebbeztek, így ügyük az MSZP országos egyeztető- és etikai bizottsága elé került. Steiner Pál, a testület elnöke lapunknak elmondta: áprilisban, illetve májusban tárgyalják a fellebbezést. Lapunk úgy értesült, a kizárt pártfunkcionáriusok tulajdonképpen örülnek annak, hogy ügyük az országos fórum elé került, mert szerintük a megyében elfogult koncepciós eljárás folyt ellenük. Úgy tudjuk, ők is üzleti és hatalmi érdekeket sejtenek az ellenük irányuló támadások mögött. Úgy vélik, a megyei etikai bizottság eljárása teljes mértékben szabálytalan volt, a kizárt tisztségviselőket meg sem hallgatták, a támadás mögött azok állnak, akiknek elnöki ambíciói miatt nem tetszik, hogy a fiatalok felsorakoztak a jelenlegi elnök mögé. Információink szerint a kizártak az állítják: nem volt tömeges tagbeléptetés, a romák nem is akartak belépni, csak valakik fizettek nekik, hogy ezt mondják.
Horváth Csaba, a Vas megyei cigány önkormányzat elnöke viszont csütörtökön azt nyilatkozta lapunknak: az egyik tanút, Kulcs Istvánt – aki Horváth Csaba megyei kisebbségi alelnök mellett tanúskodott a Szabó által indított rágalmazási perben, és a bíróság előtt is elmondta, pénzt kapott a szocialistáktól, hogy lépjen be a pártba – Szabó Bálint és három társa megpróbálta lebeszélni a tanúskodásról. Szabó Bálint szerint viszont nem ez az első hamis tanúvallomás az ügyben. Szabó most azt állítja: Kulcs tegnap megtámadta a csepregi önkormányzat épületében; az esetről jegyzőkönyv készült. Kulcs ezt cáfolva elmondta: ügyeit intézte, amikor Szabó két tanú előtt tárgyalni akart vele, de ő elutasította, ezután berángatták egy irodába.
Szocialista források szerint Zalában is hasonló fejlemények történtek, mint Vas vagy Hajdú-Bihar megyében, ahol állítólag Leisztinger Tamás áll a változások mögött, mert szeretné kiterjeszteni a befolyását az MSZP-ben. Zalában vasárnap éppen a hatalomátvételt megakadályozandó tartanak tisztújítást. Az egyik jelölt a megyei elnöki posztra Göndör István, az Országgyűlés MSZP-frakciójának helyettes vezetője, akit egy később megsemmisített puccskísérlettel egyszer már megpróbáltak eltávolítani a nagykanizsai elnöki posztról. Göndör lapunknak cáfolta, hogy a Leisztingernek tulajdonított pártfoglalási akció ellen tartanak tisztújítást. Mint mondta, csak a körülmények szerencsétlen összejátszása miatt látszik így.
***
Jánosi Az elnökválasztásról.
A jelenleginél is jobb pártelnököt kell választani – jelentette ki Jánosi György, az MSZP országos választmányának elnöke egy fórumon a Népszabadság tudósítása szerint. Elmondta: ha eljön az idő, meg fogja mondani, hogy ő kit látna szívesen a pártelnöki poszton. Hozzátette, olyan elnököt látna szívesen az MSZP élén, aki ha kell, kontrollálja a kormányzat működését, és időben jelzi, ha problémát lát a párt- és kormányprogram megvalósításában. Mint ismert, Kovács László pártelnök és Jánosi György viszonya nem nevezhető felhőtlennek.

Debreceni VSC: Feltörték Brandon Domingues autóját