Ötvenezer család megélhetése a tét

Az uniós csatlakozás után részben a jelenlegi tagországokból érkező importtermékek okozta intenzívebb verseny, részben a hazai termelési koncentráció, szelekció és racionalizáció hatására, valamint a korszerűtlen és kevésbé hatékony hazai termelési struktúrák következtében komoly leépülést szenvedhet el a tej-, a sertés- és a baromfiágazat. Egy tanulmány szerint ezen szektorok termelése akár 40, 27 és 48 százalékkal is csökkenhet; csaknem 50 ezer család megélhetését sodorva veszélybe.

Nagy Ottó
2004. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel ötvenezer család megélhetése válhat teljesen bizonytalanná az uniós csatlakozást követően a tej-, a sertés- és a baromfiágazat drasztikus leépülése következtében. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet tanulmánya szerint a tejtermelő egyéni gazdaságok közel 36, a társas vállalkozásoknak pedig 42 százaléka kényszerülhet a tejtermelés felhagyására, amivel összesen a hazai tejtermelés 40 százaléka apadhat el, körülbelül tizenötezer család megélhetését elbizonytalanítva. Számítások szerint az ágazatban megszűnő munkahelyek miatt a költségvetés éves szinten 1,7 milliárd forint személyi jövedelemadótól és 4,2 milliárd forint járulékbevételtől eshet el. A megtermelt tej feldolgozása a kapacitásfelesleg miatt nem kerül veszélybe, de az uniós normáknak megfelelni és azok között dolgozni képtelen feldolgozók bezárhatnak. Ez a gyártó kapacitás 30-35 százalékát jelentheti, viszont a leghatékonyabb piaci szereplők várhatóan növelik kibocsátásukat, miközben a tejtermékek külkereskedelme visszaesik, aminek következtében Magyarország akár a nettó importőri pozícióba is kerülhet.
A sertésállomány csökkenésére, a sertéshizlalás alacsony jövedelmezősége és a magas takarmányárak miatt már az idei évtől kezdődően lehet számítani, miközben a jelenlegi uniós tagországokból a csatlakozást követően a jelenleginél várhatóan nagyobb mennyiségű sertéshús érkezik a hazai piacra. Ez, súlyosbítva a hazai húskereskedelem szervezetlenségével, hosszabb – akár négy-hat évig tartó – hullámvölgyet is okozhat a sertésszektorban. Kalkulációk szerint a sertéstartó egyéni gazdaságok 18, a társas vállalkozásoknak pedig 32 százaléka kényszerülhet a termelés felhagyására. Ez nyolcezer család megélhetését és a hazai sertéshústermelés 27 százalékát érinti kedvezőtlenül. A kieső munkahelyek miatt a költségvetés – éves szinten – 880 millió forint személyi jövedelemadótól és 2,2 milliárd forint járulékbevételtől eshet el, és hazánk a termelés visszaesése miatt elveszítheti nettó exportőri pozícióját is.
A csatlakozásnak kétségkívül negatív hatásai lesznek a baromfihús-termelésre – olvasható az elemzésben –, miközben az EU- kódszámmal rendelkező üzemek kibocsátása nő, a termelés koncentrálódik, a felesleges vágókapacitások pedig leépülnek és az unióból érkező olcsó csirke- és pulykacomb várhatóan elárasztja a belpiacot. E folyamat következtében a csirkehizlaló egyéni gazdaságok 64 százaléka, a társas vállalkozásoknak pedig 46 százaléka – az összes termelés 48 százaléka – csődöl be. A folyamat 278 ezer család anyagi biztonságát ássa alá, miközben a költségvetés éves szinten 2,3 milliárd forinttól és 5,1 milliárd forint járulékbevételtől eshet el.
E három ágazatban bekövetkező termeléscsökkenés és a hozzájuk kapcsolódó feldolgozóipari kapacitások megszűnése azonban nem csak a termeléshez és a feldolgozáshoz kötődő, hanem az érintett családok jövedelemhelyzetének romlásával párhuzamosan, az általuk igénybe vett egyéb vidéki infrastruktúra és szolgáltatások leépítését, megszűnését vonhatja maga után. Ennek következménye további munkahelyek megszűnése, felszámolása lehet. A három ágazat prognosztizált visszaesése az éves szinten 6,2-6,4 millió tonnás takarmányfelhasználást 2-2,5 millió tonnával csökkentheti, ami a takarmányárak csökkenéséhez és intervenciós felvásárláshoz vezethet. Ez a tendencia a jelzett kritikuságazatokban idővel a termelés újbóli felfutását eredményezheti, de a hazai tőkeszegénység miatt inkább a külföldi befektetők térnyerése valószínűsíthető. Ők azonban a modern termelési technológiák alkalmazásával a megszűnőknél jóval kevesebb új munkahelyet teremtenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.