Putyin minden riválist lekörözött

Erős túlzás lenne azt állítani, hogy az orosz főváros választási lázban ég. A kampány a médiában még csak-csak zajlik, a moszkvai utcákon azonban nem sok nyoma van annak, hogy Oroszország vasárnap megerősíteni készül jelenlegi elnökét, Vlagyimir Putyint. Ha egyáltalán izgulni lehet valami miatt, akkor az a részvételi arány, hiszen a választások esetleges érvénytelen volta óriási blamázs lenne a hatalom, de Oroszország számára is.

2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan ez a választás, mint Michael Schumacher fénykorában a Forma–1, amely már az idény első pár versenye után eldőlt, jegyezte meg az egyik ismert orosz politológus. Karját széttárva mindehhez csak annyit tett hozzá, hogy itt már nincs mit latolgatni, nagyobb baj nélkül végig kell menni az utolsó futamon is, aztán jöhet a következő idény, pontosabban a második ciklus, amely a minapi kormányváltással lényegében már meg is kezdődött. A tét pedig nem kisebb, mint az ország modernizálása, bekapcsolása a világgazdaság vérkeringésébe. A nagyszabású reformok végrehajtásában Putyint már nem nagyon zavarhatják a hatalmi intrikák, a csapat felállt, a terep tiszta, a szentpéterváriakat e tekintetben semmi sem akadályozhatja a programban ígért erős, működő és élhető Oroszország megteremtésében.
A helyzetet jól jellemzi a tegnap zárult elnökválasztási kampány, amely az egyik ismert televíziós személyiséget, Mihail Leontyevet idézve annyira volt demokratikus, mint amennyire a minden alternatívát nélkülöző Putyin, aki már az induláskor lekörözött mindenkit. Tehette, hiszen volt olyan jelölt, Szergej Mironov, aki eleve csupán barátságból indult el, és aligha kívánta nála jobban bárki is a jelenlegi elnök újraválasztását. Mások, mint populista Oleg Maliskin vagy az agrárkommunista Nyikolaj Haritonov csak a biztos bukástól félő pártbeli főnökeik – Zsirinovszkij és Zjuganov – dublőreiként jutottak lehetőséghez, míg a liberális Irina Hakamada és a nemzeti baloldali Szergej Glazjev számára pedig a választás csupán eszköz ahhoz, hogy táboraikon belül az élre állhassanak. Mint az elmúlt hetek megmutatták, e céljaikban alaposan elszámították magukat, hiszen induláskor népszerűbbek voltak, mint most. Még náluk is szánalmasabb azonban az utolsó pillanatban visszalépett Ivan Ribkin szereplése, hiszen az egykori házelnök leginkább a primitív eltűnési trükkel vétette magát észre, amelyet elemzők szerint azért nem volt képes végigvinni, mert túl sokat tudott, s megrettent mentorától, a londoni emigrációban élő Borisz Berezovszkijtól. Ezek után aligha meglepő, hogy igazi választási programot is egyedül Putyintól hallhattak az oroszok, akik a népszerűségi mutatók alapján a többi jelölt elképzeléseire nem is nagyon lettek volna kíváncsiak. Az elnök azonban mindenki helyett kárpótolta a politikai izgalomra vágyókat, hiszen nemcsak beszélt a jövőről, hanem kissé előreszaladva már a következő meccs csapatát pályára küldve cselekedett is. Kicserélte a kormányt, sok tekintetben kijelölve ezzel is a jövőt.

A szavazóhelyiségek reggel nyolctól este nyolcig tartanak nyitva 11 időzónában: így a választás közép-európai idő szerint szombat este nyolckor kezdődik a távol-keleti országrészben, és vasárnap este hétkor ér véget a kalinyingrádi exklávéban. Az előrehozott voksolás már két hete megkezdődött az ország félreeső zugaiban, beleértve a tundrai rénszarvastenyészőket, olajmunkásokat vagy a sarkvidéki megfigyelőállomások tudósait. Oroszországnak több mint 109 millió választásra jogosult polgára van.

Továbbiak a 35. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.