Pekingben mintegy háromezer képviselő részvételével tanácskozik tíz napon át a kínai törvényhozás. Nemzetközi megfigyelők azt várják, hogy az új kínai vezetés hajlandó még több féket rakni a kommunista uralomra. Hírmagyarázók mindamellett biztosak abban, hogy bármilyen reformokról legyen is szó, ezek messze elmaradnak majd a nyugati típusú demokráciák rendszere mögött, és lényegében arra szolgálnak, hogy aládúcolják a párt jogát a kormányzásra.
Az eseményt megnyitó mintegy kétórás beszédében Ven hangoztatta, hogy a nemzetvédelem erősítése és a fegyveres erők korszerűsítése az ország biztonságának és a jóléti társadalom felépítésének jelentős biztosítéka. Külön szót ejtett a modern technológiák bevezetésének szükségességéről. Pekingi kormányforrások szerint Kína az idén hadserege fejlesztésének költségeit 11,6 százalékkal növeli.
Ven szavai szerint a kormány hétszázalékos növekedést kíván elérni 2004-ben. Kína bruttó nemzeti terméke tavaly 9,1 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest.
Az életszínvonal és a gazdaság kérdéseit érintve Ven beszédében elismerte, hogy még mindig széles néptömegek elégedetlenek, és viszonylag hosszú időnek kell eltelni ahhoz, hogy a társadalomban évek óta felhalmozódott ellentmondásokat felszámolják. Ígéretet tett arra, hogy csökkentik az adókat, és növelik a parasztgazdaságok támogatását. A gazdaság privatizációjával kapcsolatban Ven kiemelte, hogy az állami vállalatokat valódi részvénytársaságokká változtatják, miközben megteremtik a különböző tulajdonformák optimális rendszerét. Szó van arról, hogy a kommunisták 1949-es hatalomátvétele óta első ízben megváltoztatnák az ország alkotmányát, és valamilyen formában garantálnák az ingatlanok magántulajdonához való jogot.
Tajvanról szólva a kormányfő leszögezte: Peking elutasít minden olyan szakadár tevékenységet, amely a függetlenséget célozza, és nem engedi meg, hogy bárki is elszakítsa a szigetet Kínától. Tajvanon március 20-án rendeznek elnökválasztást, és a voksolást összekötik egy népszavazással, amelyen Csen Suj-pien államfő elképzelései szerint a tajvaniak követelhetik, hogy Kína azonnal vonja vissza a szigetországra irányított ballisztikus rakétáit, illetve hogy Peking tegyen nyilvánosan világos ígéretet arra, hogy nem alkalmaz erőt Tajvannal szemben. Néhány nappal ezelőtt a tajvani emberek hatalmas élőlánccal tiltakoztak a kínai rakétafenyegetés ellen.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó