Jogszerű volt Grespik kérdése
Adatvédelmi szempontból nem marasztalható el Grespik László ügyvéd, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal volt elnöke, amiért a Fővárosi Bíróságon folyó szkinhedper egy novemberi tárgyalásán a bíró zsidó származására kérdezett rá. A kérdés ugyanis adatvédelmi szempontból nem értékelhető – jelentette ki Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos egy beadványra reagálva. Az ombudsman elmondta: ha a bíró pozitív választ adott volna a kérdésre, az ügyvéd nem használhatta volna a származásra vonatkozó különlegesnek minősülő adatot. (MTI)
Lemondott az MDF általános alelnöke
Katona Kálmán lemondott az MDF általános alelnöki posztjáról.
A politikus indokolásul azt mondta: amikor elvállalta a tisztséget, fő feladatának a demokrata fórum szervezeti korszerűsítését tekintette. Az európai parlamenti kampány közeledtével azonban belátta, ennek elvégzése nem időszerű. Mint fogalmazott: a júniusi választásig hátralévő idő nem lett volna elég a reformra, csak arra, hogy „feldúljon” mindent. Katona Kálmán továbbra is tagja az MDF országos elnökségének. (MN)
A zászlóégetők perében nincs döntés
Ismét elnapolta a döntést a Pesti Központi Kerületi Bíróság
a Tilos Rádió előtt izraeli zászlót égető három férfi perében tegnap. A rádióban szenteste elhangzott kereszténygyalázó kijelentés miatt rendezett demonstráció után az ügy elsőrendű vádlottja nem tudatmódosító szer hatására, hanem
a tömeghatás miatt vett rész
a zászló elégetésében – állította az igazságügyi szakértő.
A bíróság április 26-án a rendezvényt biztosító rendőrparancsnok, a szervező, valamint újabb szakértő meghallgatása után hoz ítéletet a vádiratban szereplő garázdaság ügyében. (S. P.)
Arab tiltakozás a terror ellen
Közel 150, Magyarországon élő arab gyújtott mécsest tegnap este a budapesti spanyol nagykövetség előtt. A Magyarországon Élő Szíriaiak Egyesülete által szervezett részvétnyilvánításon a jelenlévők elítélték a terrorizmus minden formáját, és együttérzésüknek adtak hangot a madridi merényletben elhunytak hozzátartozói felé. (S. O.)
Emléket állítanak az elhurcoltaknak
A második világháború idején, 1944 őszén a szovjet csapatok által „malenkij robotra” elhurcolt civil áldozatok tiszteletére emlékművet állít Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, valamint a beregi város önkormányzata. A köztéri alkotást Vásárosnaményban állítják majd fel, ugyanis erről a környékről vitték el
a legtöbb embert az orosz katonák hatvan évvel ezelőtt. Bár egyelőre nincs pontos adat arról, hogy a beregi falvakból hány embert hurcoltak el, a történészek becslése szerint a szovjet hadsereg tagjai több ezer civilt gyűjtöttek össze. (MTI)
Eörsi István pert vesztett
Első fokon százötvenezer forintos nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte a Fővárosi Bíróság Eörsi István írót, mert „züllött figurának” nevezte Schmidt Máriát. A XX. Század Intézet vezetője félmillió forintos kártérítést követelt az írótól azért, mert egy publicisztikájában úgy fogalmazott róla: „történelemhamisításra specializálódott üzletasszony”, „párt-holdudvaronc”, illetve „züllött figura”. A Fővárosi Bíróság úgy ítélte meg, hogy az első két kifejezés belefér a véleménynyilvánítás szabadságába, a „züllött figura” azonban indokolatlanul sértő, bántó, megalázó
és személyiségi jogi jogsértést valósít meg. (MTI)

Szentkirályi Alexandra: Aki Brüsszelben elárulja a magyarokat, az nem méltó a budapestiek szolgálatára – videó