Segítség Szelmencnek

Az amerikai kongresszus emberjogi bizottsága elé kerül a szlovák– ukrán határon lévő, hatvan éve kettévágott Szelmenc helyzete. A mintegy kétszáz tagú washingtoni testület levelében fogja szorgalmazni Mikulás Dzurinda szlovák kormányfőnél és Leonyid Kucsma ukrán elnöknél a határátkelő megnyitását a magyarlakta faluban.

Pataky István
2004. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szelmencet, az egykori ungvidéki magyar falut a szovjet vezetés döntése alapján 1944-ben két részre osztották. Az ügy washingtoni felkarolásában döntő szerepe volt a Magyar–amerikai Kongreszszusi Kapcsolatok Központjának (CHACR), amelynek sikerült elérnie, hogy az amerikai törvényhozók április 21-én a Capitoliumban meghallgatják Tóth Józsefet, Nagyszelmenc polgármesterét, valamint Illár Józsefet, Kisszelmenc polgármesterét. A két polgármester meghallgatására meghívást kaptak az Európai Unió, Szlovákia és Ukrajna washingtoni nagykövetei.
Mint arról Nagy Sándor, a CHACR elnöke beszámolt, az amerikai politika fontos eleme, hogy a törvényhozói döntéseikben kiemelkedő szerepet játszhat a körzetükben élő szavazók véleménye. A Magyar–amerikai Kongresszusi Kapcsolatok Központja hónapok óta kampányol azért, hogy a másfél milliós amerikai magyarságot politikai erőként tüntesse fel, s ezáltal felkeltse a washingtoni kongresszus figyelmét a magyarokat foglalkoztató ügyek iránt. „Kaliforniától New Yorkig az amerikai magyarok egy emberként álltak az ügy mellé. Reménységre ad okot az, hogy különböző ideológiák és pártszimpátiák ellenére is sikerült összefogni az amerikai magyarságot egy közös cél érdekében” – hangsúlyozta Nagy Sándor, aki ma ellátogat Nagyszelmencre és Kisszelmencre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.