Sok múlik a vidékfejlesztésen

A hazai vidékfejlesztés forrásainak negyedére csökkentése hozzájárul, hogy hazánk az EU költségvetésének nettó befizetője legyen, amivel a vidéki lakosságtól a kitörés lehetőségét is megvonja – állítja három érdekvédelmi szervezet, amely úgy látja, hogy ezzel a magatartással a kormány nem tesz mást, mint a jelenlegi uniós tagországok költségvetését kívánja finanszírozni a hazai büdzséből.

Nagy Ottó
2004. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közismert, hogy az EU piacán a folyamatos mezőgazdasági túltermelési válság miatt egyre nehezebb eladni a hagyományos szántóföldi növénytermesztés és az intenzív állattartás termékeit. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a magyar kormányzat nem hajlandó megadni az esélyt a vidék lakosságának a kitörésre, mert a nyolcvanszázalékos EU-támogatással járó agrár-környezetvédelmi kifizetések hazai önrészét a tárgyalások utolsó fázisában hirtelen negyedére kívánja csökkenteni.
Ezzel azonban a kormányzat tulajdonképpen megalapozza, hogy a magyar adófizetők az EU agrártermelőit támogassák, miközben hazánkban ugyanez a lépés közel egymillió embertől vonhatja meg a lehetőséget a túlélésre – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet. A szervezetek egyidejűleg az EU mezőgazdasági főigazgatóságához fordulnak, kérve, hogy a főigazgatóság ne hagyja jóvá a magyar kormány ez irányú módosítási kérelmét.
*
Az EU közös agrárpolitikája egyértelmű jelzést adott a jelenlegi és csatlakozó országoknak azzal, hogy 2003 június végén a luxemburgi döntésekkel kinyilvánította: 2013-ra a mezőgazdasági büdzsé több mint ötven százalékát kívánja átcsoportosítani az agrár-környezetvédelem és vidékfejlesztés támogatására. Ezt a célkitűzést azonban már most is komolyan kell venni, mert jelenleg a hagyományos szántóföldi termelést és intenzív állattartást ösztönző – I. pilléres – támogatások ötvenöt százalékára számíthatnak az idei évtől a magyar termelők úgy, hogy az EU huszonöt, a hazai költségvetés pedig harminc százalékot fizet. Ezzel szemben az agrár-környezetvédelmi és vidékfejlesztési – II. pilléres – kifizetések esetén az EU-ban szokásos összegek száz százaléka kifizethető, aminek nyolcvan százalékát az EU állja. Mindennek ellenére a legfrissebb értesülések szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) olyan előterjesztést készített, mely szerint az agrár-környezetvédelmi intézkedések előkészítetlenségére hivatkozva az e célra juttatandó forrásokat negyedére kívánja csökkenteni. Sőt, a gazdákkal már megkötött agrár-környezetvédelmi szerződések fedezetéül szolgáló forrásokat is elvonták, nem törődve az állami kötelezettségvállalás törvényi garanciáival sem – mutattak rá a szervezetek, amelyek úgy vélik, a hazai agrárvezetés ezzel beismerte, hogy mind ez idáig eltagadta az agrár-környezetvédelem létét a gazdák elől, nem készítette fel őket az EU-csatlakozás kihívásaira. Az egyesületek állásfoglalása szerint amenynyiben a kormány, illetve az FVM a továbbiakban sem kívánja biztosítani az agrár-környezetvédelmi forrásokat, az egymillió ember megélhetésének veszélyeztetésén túlmenően ahhoz is hozzájárul, hogy Magyarország az EU költségvetésének nettó befizetőjévé váljon.
Számos hazai ellenpélda bizonyítja, hogy ahol térségi szerveződések – a kormányzat helyett – elvégezték a gazdák tájékoztatását az új lehetőségekről, ott az agrár-környezetvédelem a helyi gazdálkodóknak felvirágzást hozott.
Benedek Fülöp, az agrártárca közigazgatási államtitkára szerint, a Nemzeti fejlesztési terv részeként, továbbá az agrár és vidékfejlesztési operatív program alapján működtetendő agrár-környezetvédelmi pályázatokhoz tartozó támogatások elbírálására csak akkreditált szervezet jogosult, ez pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal lesz. Az e célra szánt támogatást zárt pályán kívánják eljuttatni az érintettekhez, s a társfinanszírozási forrás rendelkezésre áll. Tavaly társfinanszírozású agrár-környezetvédelmi források nem voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.