Törvény az erőszak ellen

Úgynevezett távolságtartó intézkedést javasol az Igazságügyi Minisztérium a családon belüli erőszak megfékezését szolgáló törvényjavaslatában. A civilek elfogadhatatlannak tartják, hogy a kormány nem büntetőeszközökkel készül fellépni a nők jogaiért.

Szakács Árpád
2004. 03. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg a közigazgatási egyeztetés szakaszában van az igazságügyi tárca azon törvénytervezete, amely a családon belüli erőszak megfékezését szolgálja. A dokumentum úgynevezett távolságtartó intézkedést vezetne be az erőszakoskodókkal szemben, így a rendőr helyszíni intézkedés formájában 3–10 napos időtartamra tilthatná el a törvényszegőket a sértett közeléből. Ez azt jelenti, hogy az illető még telefonon sem érintkezhet a bántalmazott személlyel, még akkor sem, ha a sértett az erőszakoskodó lakásában él. Az eltiltás 20 napra meghosszabbítható lenne, s a bíróság akár féléves időtartamra növelhetné.
A családon belüli erőszak kezelése az igazságügyi tárca szerint elsősorban nem a büntetőjog feladata, és nem szükséges bevezetni új tényállást sem. Ezzel ellentétes álláspontra helyezkedett ugyanakkor több civil szervezet. Wirth Judit, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen nőjogi szervezet munkatársa szerint szükség van büntetőjogi szankciókra, amelyeknek elsősorban az a feladatuk, hogy üldözzék a bűncselekmények elkövetőit, és védjék az áldozatokat. Hozzátette: a jelenlegi hiányos szabályozás épp a hatóságoknak ad alkalmat visszaélésekre vagy mulasztásokra, az előterjesztés szemlélete pedig ellentétben áll az összes vonatkozó nemzetközi normával és ajánlással.
A közelmúltban a családon belüli erőszakkal kapcsolatos panaszt nyújtott be a magyar állam ellen a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróságra egy egri nő. Ez az első ilyen beadvány Magyarországról. A dokumentum szerint egy konkrét esetben a magyar állam több ponton megsértette az emberi jogok európai egyezményét. A beadvány szerzője azt sérelmezi, hogy a hatóságok csak a férfinak okozott sérülést vették komolyan, az általa éveken át elkövetett bűncselekményeket pedig nem vizsgálták érdemben, így megsértették a házastársak egyenjogúságát, diszkriminálták a nőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.