Némi csúszkálás után az amerikai Opportunity szondának ötvenhetedik marsi munkanapján sikerült túljutnia annak a kráternek a peremén, amelyben januárban landolt, és már kilenc méterre el is távolodott tőle – adta hírül az amerikai űrkutatási ügynökség a NASA internetes honlapján. Az előző napi ügyetlenkedések miatt ezúttal a „ha nem sikerül elsőre, próbálkozz újra” kezdetű dallal ébresztették a robotot a jó humorú földi irányítók.
Amint útnak indult a Meridiani-fennsík megnyugtatóan egyenletes felszínén, navigációs kamerájával képeket készített az új látnivalókról. A marsjáró másfél hónappal ezelőtt kapaszkodott fel a Sas-kráternek elnevezett, huszonkét méter átmérőjű képződmény meredek oldalfalán, s azonnal megörökítette a homokdűnékkel borított vidék elé táruló panorámáját. Azóta a kráter peremének belső oldalát járta be. A körülbelül 115 méter hosszúságú úton felvételeket készített, és tudományos adatokat küldött a pasadenai irányítóközpontnak a kráter oldalfalát borító különös, fehér kövekről, az úgynevezett sziklakert képződményeiről. Néhány heti kutatómunkával sikerült azt is bebizonyítania, hogy hajdan víz borította területen landolt. Az Opportunity azúrkék, gömb alakú ásványi szemcséket is talált, amelyek úgy helyezkednek el a fehér kövek között, mint a murva a járólapok hézagaiban. Az áfonyának elnevezett furcsa formációkról eddig nem sokat közölt a NASA, most azonban újabb nagy jelentőségű tudományos felfedezés bejelentésére készül, amely – meglehet – összefügg a kék „áfonyabogyókkal”.
A következő két hét hétben nemcsak a Mars, hanem a Naprendszer többi látható bolygója is érdemes a figyelemre. A nyugati horizont fölött alkonyatkor felbukkanó Merkúr mögé felsorakozik a Vénusz, a Mars, a Szaturnusz és a Jupiter. Aki most elmulasztja, legközelebb 2036-ban láthatja az öt bolygó együttállását.

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs