Újabb kérdések vetődhetnek fel a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) munkájával kapcsolatban, miután kiderült, hogy a K&H Bank egyik volt főosztályvezetője két „hatalmas csomag” iratot hozott ki a pénzintézet brókercégétől. Tóth András nem kívánta kommentálni a dokumentumok „kicsempészésének” körülményeit, így arról sem kaphattunk felvilágosítást, hogy az NBH mennyire tudta kontrollálni az eseményeket. Az azonban bizonyos, hogy a titkosszolgálatok 2003. június 17-től lehallgatták a K&H Equities Rt. volt brókerének telefonbeszélgetéseit, tehát rögzítették azt is, amikor Kulcsár az iratok megsemmisítéséről beszélt.
Nem ez volt az első eset, hogy Kulcsár Attila kétes magatartására utaló adatok kerültek a titkosszolgálatok birtokába. A Bácskai János ellen folyó büntetőeljárás során kiderült: a K&H Bank volt ügyvezető igazgatója már június 22-én utalt arra, hogy „fogható” bűncselekmények elkövetése miatt. Az NBH számára már ekkor egyértelmű volt az is, hogy Kulcsár minden kapcsolatát felhasználja bizonyíték erejű alapdokumentumok eltüntetése céljából. Június 26-án egyébként Tóth András személyesen is találkozott az exbrókerrel – úgy tudjuk, hogy az MSZP-s politikus ezelőtt részletes jelentést kapott az NBH munkatársaitól a Kulcsárral kapcsolatos adatgyűjtés állásáról.
*
Információink szerint a befektetési tanácsadó a botrány kirobbanását megelőzően is megközelíthetetlen volt, gyakorlatilag folyamatosan egyeztetett telefonon, így jelentős információhalmazról számolhattak be a jelentők. Ennek ellenére a milliárdos sikkasztás kulcsfigurája július elején a „titkosszolgálatok kíséretében” elhagyhatta az országot.
Azt egyelőre nem tudni, hogy sikerült-e az exbrókernek dokumentumokat eltüntetnie: az önkormányzati főosztályvezető tanúvallomása alapján két zsák irat Gyuszi taxisnál landolt, akinek meg kellett semmisítenie azokat. Végh Tibor, Sz. Gyula ügyvédje lapunktól szerzett tudomást arról, hogy védencének neve is felvetődött az ügyben, amiről egyébként semmilyen információja nincs. A jogász kérdésünkre közölte: ügyfelét a napokban újra ki akarták hallgatni, ő azonban megtagadta a vallomástételt.
Demeter Ervin, az Orbán-kormány nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító minisztere, a bankbotrányt vizsgáló bizottság fideszes elnöke lapunknak elmondta: a testület következő ülésén – amelyre az NBH munkatársait is meghívja – kíván részletesen foglalkozni a fejleményekkel.
***
Hamisan valló K&H-s vezető?
Pál András, a főosztályvezető ügyvédje szerint a lapunkban megjelent valótlan állítások és az azokból levont helytelen következtetések az ügyfelét ért nem vagyoni károk megtérítésének alapjául szolgálhatnak. Ismert, egy rendőrségi kihallgatási jegyzőkönyvre hivatkozva közöltünk információkat (lásd a mellékelt dokumentumrészleteket), ám az ügyvéd ennek ellenére állítja:
n A K&H volt önkormányzati főosztályvezetője nem ismerte el, hogy maga is részt vett hatalmas csomagok kicsempészésében;
n Az sem felel meg a valóságnak, hogy a főosztályvezetőnek tudomása lett volna arról, hogy a csomagokat Sz. Gyula megsemmisítette;
n Nem igaz az sem, hogy tagadta volna, a kicsempészett iratok tartalmáról információi lennének.

A Hell közleményben reagált az energiaitalok korlátozására