Újabb elmarasztalás hazánknak

2004. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borúlátó kritikák jelentek meg Magyarország kiugróan magas államháztartási hiányával kapcsolatban. A Financial Times tegnapi cikke arra figyelmeztet, hogy az Európai Unióba májusban belépő országok közül hazánkban volt a deficit mértéke a legnagyobb. A magas hiányra és az abból adódó veszélyekre az Európai Központi Bank (EKB) is felhívta a figyelmet, javaslatuk szerint a kormányzati kiadásokat mihamarabb csökkenteni kell, mert a deficit mértéke komoly pénzügyi problémákat okozhat az unióban.
Magyarország magas államháztartási hiánya és a gazdasági egyensúlytalanságok miatt ismételt kritikákat fogalmazott meg az EKB, valamint a bank véleményét elemző Financial Times. A tekintélyes brit gazdasági lap idézi az EKB legutóbbi nyilatkozatát, mely szerint a májusi csatlakozás után a magas hiány komoly pénzügyi problémát, sőt válságot is jelenthet az unió számára. A bank továbbá arra figyelmeztet, hogy azokban a belépő országokban, ahol magas a költségvetés hiánya, azonnali teendőket kell végrehajtani a pénzügypolitika terén. A deficitet mérséklő uniós javaslatok között szerepel a kormányzati kiadások mielőbbi csökkentése. Az EKB úgy látja, hogy a kiugróan magas deficit okai elsősorban a gazdaság szerkezeti problémáiban keresendők. Annak érdekében, hogy a hiány mértéke a maastrichti egyezményben meghatározott három százalék alá kerüljön, további reformok szükségesek, a jelenlegi elosztási rendszert pedig előrelátó szempontok alapján kell megváltoztatni – áll az EKB elemzésében.
A Gazdasági és Üzleti Kutató Központ véleménye szerint az idei évre meghatározott deficit számai még tarthatónak tűnnek, ugyanakkor fennáll annak az esélye, hogy nem megfelelő pénzügypolitika esetén bizalmi válság alakuljon ki. Mint ismeretes, nemrég a Fitch-intézet is éles kritikákat fogalmazott meg hazánkkal szemben: a nemzetközi hitelminősítő szerint Magyarország GDP-arányos államadóssága a 2001-ben mért 52 százalékról a múlt év végére 57 százalékra emelkedett, amely mutató nagyon magas az A kategóriás adósok 44 százalékos középérté-kéhez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.