Újabb támadások várhatók?

Hírösszefoglaló
2004. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Luís Zapatero leendő spanyol miniszterelnök megerősítette az Irakba vezényelt spanyol katonák hazahívásának szándékát. Zapatero egy rádiónak nyilatkozva tegnap kijelentette: „Döntésem világos és szilárd. Azt hiszem, hogy nyílt párbeszéddel ezt meg tudjuk magyarázni a világ valamennyi kormányának.” Arra a kérdésre, mi a véleménye George Bush amerikai elnök ama kijelentéséről, amely szerint az irakiak a külföldi haderők maradását akarják, a kormányfőjelölt elmondta, óvatosan és felelősséggel fogja elmagyarázni álláspontját a szövetségeseknek, így az Egyesült Államoknak és Nagy-Britanniának is, megerősítve választási ígéreteit. Pedro Almodóvar spanyol filmrendező ugyanakkor a sajtó nyilvánossága előtt beszélt arról az interneten terjedő híresztelésről, amely szerint a konzervatív spanyol Néppárt (PP) rá akarta venni János Károly uralkodót a vasárnap lezajlott parlamenti választások törlésére, a rendkívüli állapot kihirdetésére. Mariano Rajoy, a Néppárt vezetője viszont „óriási hazugságnak” nevezte a híresztelést, mondván „szégyenletes, hogy egy honfitársunk ilyesféle állításokat kürtöl világgá”.
A legfrissebb lapértesülések szerint a robbantásnak egyébként valószínűleg hat romániai magyar áldozata van.
Minden bizonnyal tovább rontja a közhangulatot, hogy az olasz titkosszolgálatok elemzése szerint március 20-án – az Irak ellen indított háború évfordulóján –, a húsvéti ünnepeken, illetve a június 12–13-i európai parlamenti választásokkor nagy valószínűséggel terrorakciók várhatóak az olasz csizmán. Terrorcselekményekre, öngyilkos akciókra is kész terrorista sejtek vannak a lehallgatott telefonbeszélgetések szerint Lombardiában, Campania, Piemonte és Emilia Romagna tartományokban.
Silvio Berlusconi olasz kormányfő viszont úgy vélekedett, hogy az ETA baszk terrorszervezetnek „köze lehetett” a madridi merényletekhez, amelyek egyértelműen politikai célokat szolgáltak. Berlusconi bírálta a választásokon győztes Zapatero döntését az iraki spanyol egységek kivonásáról, hangoztatva, hogy „a terrorizmus ellen nem lehet harcolni egy sarok mögé bújva”.
Nem csökkentek az aggodalmak Európa határain túl sem: Go Kun ügyvezető dél-koreai köztársasági elnök például a nemzetközi terrorizmus egyik fontos célpontjának tartja hazáját, ezért fontos szigorításokat jelentett be az ország biztonságának garantálásában. Biztonsági tisztviselőkkel folytatott szöuli megbeszélésén Go úgy vélte, minden olyan ország terrorcélpont lehet, amely jelen van az iraki békefenntartásban.
A CNN mindeközben azt jelentette, hogy a CIA egyik pilóta nélküli gépe már 2000 augusztusában azonosította Oszama bin Ladent az afganisztáni Tarnak Farmon – derül ki egy új amerikai tényfeltáró könyvből. A Clinton-kormányzat fontolgatta a rajtaütést és az al-Kaida vezérének elfogását, ám a kockázatok miatt elvetette a tervet.
***
Blair még biztonságban van.
Nem veszélyezteti Tony Blair kormányának fennmaradását a madridi terrortámadás. A brit közvélemény továbbra is csekély többséggel helyesli az iraki beavatkozást, függetlenül attól, hogy kormány sokat veszített hiteléből. A londoni rendőrfőkapitány és Ken Livingstone polgármester figyelmeztetései, hogy elkerülhetetlen valamiféle terrorakció London ellen is, magától értetődően aggasztja a lakosságot, de a spanyolokkal ellentétben az általános felfogás az, hogy még ha történik is a madridihoz hasonló vagy még nagyobb méretű támadás, az ellenség nem a kormány, hanem az azt elkövető terroristacsoport. (J. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.