Útnak indult a Rosetta

Harmadszorra sikerült útnak indítani tegnap reggel a Rosetta európai űrszondát, hogy tíz év múlva megérkezzen a Csurjumov–Geraszimenko üstököshöz. A magyar részvétellel elkészített laboratórium leszálló- és keringőegységei a tervek szerint 2014 augusztusában kezdenek tudományos vizsgálatokba az üstökös körül és a felszínén.

Grimm Balázs
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszer is pezsgőt bontottak tegnap a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetében (RMKI) összegyűlt szakemberek. Először akkor, amikor kollégáik közép-európai idő szerint 8 óra 17 perckor – a múlt heti két sikertelen próbálkozás után – végre útnak indították a Rosetta szondát az Európai Űrhivatal (ESA) Francia Guyanában lévő Kourou űrközpontjából. A mozgó laboratóriumot az Ariane–5 hordozórakéta röpítette a kozmoszba, itt két Föld körüli fordulatot tettek meg összekapcsolódva, majd a Rosetta 1300 kilométeres magasságban, 10 óra 31 perckor levált hordozójáról, hogy egyedül folytassa útját. Ez volt a start legnehezebb része, ezért amikor a Rosetta ezen a manőveren is túl volt, a magyar szakemberek másodszor is pezsgőt bontottak. Nem véletlenül, hiszen a szonda elkészítésében és a misszió lebonyolításában ők is részt vesznek. Az űrhivatal 600 millió angol fontot érő szondája lendületvétel közben a Földet és a Marsot többször is megkerülve 500 millió kilométert tesz meg tíz év alatt, és a tervek szerint 2014 augusztusában érkezik meg a 67P/Csurjumov–Geraszimenko nevű üstököshöz, ahol leereszkedik a Philae landolóegység, és megkezdi vizsgálatait. A leszállás sikere a KFKI-RMKI szakembereitől függ: ők tervezték ugyanis a szonda központi vezérlő és adatgyűjtő számítógépét.
– Nemcsak a szoftvert, az elektronikát is itthon terveztük és fejlesztettük, a berendezés azonban a drága alkatrészek miatt nem hazánkban, hanem Németországban készült el – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az intézet űrtechnikai laboratóriumának vezetője, Szalai Sándor, aki két kollégájával a múlt hét csütörtökre tervezett start időpontjában az ESA darmstadti irányító központjában volt. Elmondta: a Philae az induló manőverek alatt kikapcsolva várt, a szakemberek ezért tegnap rövid ideig feszültség alá helyezték, hogy a szonda számítógépe önteszteket végezhessen, amelyek megmutatták, a szerkezet miként vészelte át a startnál fellépő rázkódásokat. A komolyabb vizsgálatokat a jövő héten végeztetik el a berendezéssel.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor a Philae a Csurjumov– Geraszimenkóra érkezve acélpányvákkal rögzíti magát a felszínen: a műveletre azért van szükség, mert az üstökösmag gravitációs ereje csekély. A leszállóegység 2014 augusztusától októberig végez kísérleteket. A kilenc kísérletcsoportból – és az ezekhez szükséges műszerekből – kettőt dolgoztak ki magyar szakemberek: az egyik eszköz a mágneses tereket, a másik pedig az üstököst borító port vizsgálja majd. A misszióval a tudósok fontos következtetéseket remélnek levonni a Naprendszer kialakulásáról. Míg a Philae az üstökös felszínén, a Rosetta Orbiter keringőegysége körülötte végez vizsgálatokat: az eszköz szolgálati rendszerét, a vezérlő számítógépet és – háromféle – energiaellátó rendszerét a műszaki egyetem szakemberei készítették.
*
A csillagos égen a világegyetem múltjának különféle állapotait és időpontjait figyelhetjük meg szabad szemmel is, mivel más-más távolságokról és időpontokban indultak el azok a fénysugarak, amelyeket ma látunk. A műszeres kutatás ezt a távolságot és időt hosszabbítja meg egy-két millió évről a hétfőn bejelentett galaxis-felfedezéssel most már több mint 13 milliárd évre – mondta az MTI-nek Vizi Pál, a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetének fejlesztőmérnöke. Az Abell 1835 IR1916 számú galaxist a Chilében működő európai ESO-obszervatórium óriási teleszkópjával, a VLT-vel mérték be francia–svájci szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.