Folyamatosan készíti a felvételeket az Opportunity amerikai marsjáró azokról a napfogyatkozásokról, amelyeket a vörös bolygó két holdja okoz – adta hírül a BBC. A Nap egy részét – a mostani időszakban – többször is elhomályosítja az előtte elhaladó Deimos és a Phobos.
A mindössze néhány kilométer átmérőjű holdak okozta tünemény azonban nem hasonlít a földi napfogyatkozásokra. A Deimos csak aprócska foltnak látszik a napkorongon. A Phobos, amely a Marshoz közelebb eső pályán kering, többet takar el a Napból, mivel azonban ez a holdacska szabálytalan alakú, árnyéka nem mutat ívelt formát.
A Spirit és az Opportunity marsjárónak az eredeti tervek szerint három hónapig kellett volna dolgoznia, de a NASA vezető tudósai bejelentették: összesen 240 napon át számítanak a munkájukra. A hosszabbítást az tette lehetővé, hogy a Mars klímája melegebb a feltételezettnél, ezért a robotok napelemei még sokáig megoldhatják energiaellátásukat.
A kutatószondák jelentős úttörő szerepe ellenére sem valószínű, hogy az ember belátható időn belül megvetheti a lábát a vörös bolygón. Az Opportunity rendkívül magas kéntartalmat mutatott ki a vizsgált kőzetekben. Adatai szerint egykoron savas hőforrások is lehettek a Marson. Ha ehhez hozzászámítjuk a szén-dioxidban dús atmoszférát, a bolygón orrfacsaró lehet a bűz – idézte Jim Garvint, a NASA egyik vezető tudósát az AP hírügynökség. Garvin szerint a Marson jelentős mennyiségben van jelen a hidrogén-szulfid gáz is, amely fejfájást és hányingert okoz, emellett robbanásveszélyes és mérgező.

Brutális verekedés szakította meg a majálist – videó