Zajlik a Vukovár-per

A belgrádi különleges bíróság előtt tegnap a vádirat ismertetésével megkezdődött a tizenhárom évvel ezelőtti vukovári vérengzés hat vádlottjának pere. A hetedik vádlott a minap öngyilkosságot követett el, kiugrott az újvidéki kórház második emeletéről.

Sebestyén Imre
2004. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A per elsőrendű vádlottja, Miroljub Vujovics ártatlannak vallotta magát, a többiek majd a per folyamán nyilatkoznak a vádiratról.
Mint emlékezetes, 1991-ben, miután Vukovárt hosszú ostrom után a szerbek bevették – miközben a barokk várost szinte teljesen rommá ágyúzták –, a helyi kórházból kihajtottak legalább 192 ápoltat, s a közeli Ovcsara mezőgazdasági birtokon valamennyiüket hidegvérűen kivégezték. Két napig, november 20-án és 21-én tartott a vérfürdő. A nemzetközi közösség hamarosan tudomást szerzett róla, s akkoriban járt is arra Cyrus Vance volt amerikai külügyminiszter, nemzetközi főmegbízott, akit azonban Veszelin Sljivancsanin, a jugoszláv hadsereg egyik parancsnoka nem engedett a helyszín közelébe sem. A kórház ápoltjai között lehettek sebesült vagy ott menedéket találó horvát katonák is, ám még ha így volt is, őket megillette volna a hadifogoly státus. A szerbeket akkoriban irritálta a világ szimpátiáját és elismerését kivívó, a túlerővel dacoló kemény horvát ellenállás. A felbőszült szerb alakulatok bosszúja lehetett a senkit nem kímélő vérengzés.
*
A civilek, betegek, hadifoglyok kivégzésében való részvétellel terheli a tavaly decemberben közzétett vádirat a bíróság előtt álló hat személyt, akik a jugoszláv néphadsereg kötelékébe tartozó területvédelmi egységek tagjaiként – tehát tartalékosokként – követték el a vádirat szerinti tettüket.
A „vukovári vérengzésként” elhíresült háborús bűncselekmény három vádlottja – Mrksics, Radics és Sljivancsanin, az úgynevezett vukovári trojka – már a scheveningeni börtönben ül, s várja a hágai törvényszék ítéletét. A belgrádi különleges bíróság előtt azonban a közvetlen elkövetők állnak, s feltehetőleg nem mindannyian.
Jelenleg Belgrádban nem egy per zajlik. A közvélemény nagy érdeklődéssel figyeli a Zoran Djindjics elleni gyilkos merénylet feltételezett elkövetői ügyének tárgyalását, vagy éppen Ivan Sztambolics volt szerbiai elnök elrablóinak és gyilkosainak, valamint Vuk Draskovics merénylőinek a perét. Ha Belgrád ezekkel a perekkel igyekezne bebizonyítani a nemzetközi közösségnek, hogy a szerbiai bíróságok képesek és alkalmasak átvenni a hágai törvényszék dolgát, s joggal kéri Kostunica új szerb miniszterelnök, hogy Szerbiában ítélkezzenek a háborús bűncselekményekkel vádolt személyek felett, akkor éppen az ellenkező hatást érte el. Ezeket a pereket ugyanis incidensek jellemzik, az ügyvédek közötti tettlegességek, az evidens időhúzás, a időnként furcsa megnyilvánulások a közéletben. A legutóbbi eset pedig arra is utalhat, hogy a szervezett bűnözést nem sikerült szétverni, mint a bel-ügyminisztériumban állítják. Hétfőn este ugyanis Belgrádban lelőtték azt a bizonyos Kujo Krijestoracot, aki a véletlen folytán szemtanúja volt Zoran Djindjics szerb miniszterelnök meggyilkolásának. Most azt állítják, hogy a tanúnak nem azért kellett meghalnia, hogy megakadályozzák vallomását. Meggyilkolásának ugyanis, erősítik, semmi köze a perhez. Alvilági leszámolás áldozata lett. Ha pedig Krijestorac valóban alvilági figura, akkor hogyan volt ott éppen a gyilkosság pillanatában? De az is lehet, hogy éppen ezért tudta felismerni azokat, az ugyancsak alvilági „kollégákat”, akik a merényletkor a helyszínen tartózkodtak, akikről tett is említést a vizsgálat során. A bíróság előtt azonban már nem nevezheti meg őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.