Zsákutcás agrárpolitika

A magyar mezőgazdaság jövőjét sodorja veszélybe a tüntetőkkel kötött megállapodás teljesítése érdekében a kormány. Pont arról a brüsszeli pénzről mondana le az agrártárca, amivel a csatlakozás után bajba kerülőket segíthetnénk – hangsúlyozták a szakemberek a Lakiteleki Népfőiskolán megtartott agrárfórumon.

Nánási Tamás
2004. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedére csökkentené a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a kisgazdaságok és a falvak túlélését szolgáló idei vidékfejlesztési keretet, arra hivatkozva, hogy többek között ebből kell előteremtenie a tüntetések után aláírt agrármegállapodás fedezetét. Ez a lépés elfogadhatatlan. Pont azt a forrást veszi el az egyéni gazdaságoktól a kormány, ami a túlélésüket segítené, így téve végképp semmivé a demonstrációk eredményét. A magyar gazda élni akar címet viselő lakiteleki tanácskozáson Ángyán József, a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetének igazgatója hívta fel a figyelmet arra, hogy a szaktárca mindössze hárommilliárd forint előteremtése érdekében további tízmilliárd forint automatikusan járó brüsszeli forrást utasít viszsza, veszélybe sodorva a kistermelők jövőjét. A vidékfejlesztésre szánt, úgynevezett második pilléres kifizetésekből amúgy is a szükségesnél kevesebbet igényelt a kormány, pedig ez a forrás lesz az, ami az unió közös agrárpolitikájának fokozatos átalakításakor főszerephez jut majd.
Egyértelműen a hazai nagyüzemek érdekét szolgálja az EU-val aláírt csatlakozási megállapodás – jelentette ki előadásában a professzor. Ezt a megállapítást Ángyán József érdeklődésünkre kulisszatitkokkal egészítette ki. A birtokában lévő belső utasítások és bizalmas dokumentumok bizonyítják: a mostani kormány a koppenhágai tárgyalások finisében arra törekedett, hogy az uniós pénzek belépésünk után a magyar agrártermelők „felső egyharmadának” versenyképességét szolgálják, és a közepes gazdaságok közül is csak a tehetősebbeknek kedvezzenek. Így fordulhatott elő, hogy az a támogatási forma, aminek 95 százalékát csak a hazai agrárüzemek öt százaléka kaphatja meg, 64 százalékos arányt képvisel a hozzánk érkező brüsszeli agrárpénzek között. A többi csatlakozó országnál fordított a helyzet. Negyvennyolc százalékos részesedéssel bír a nagygazdaságoknak kedvező támogatás, ezzel szemben 52 százalék a kicsiket segítő vidékfejlesztési keret.
Ez a támogatási matematika Ángyán József szerint egyértelmű jövőképet vetít elénk: az elsősorban gabonaféléket és olajos növényeket termelő tőkés latifundiumok országában megvalósulhat Szanyi Tibor politikai államtitkár kasszandrai jóslata. Az ágazat 80-100 ezer embert tart el, akik két-háromezer nagygazdaságban dolgoznak majd bérmunkásként. Ebbe az irányba mozgatják a folyamatokat az érdekek. Ezért mondja azt Magda Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke, hogy arról a gazdaságról, amelyik nem birtokol legalább ötszáz hektárt, a jövőben beszélni sem érdemes. Ezért hirdetik azt a szocialisták, hogy a mezőgazdaságból kikerülő több százezer család sorsa a szociálpolitikára tartozik.
A kormány azt az agrárpolitikát képviseli, amely mára zsákutcába jutott az EU-ban – fejtette ki a konferencia hallgatóságának az igazgató. Az unió évente negyvenmilliárd eurót költött arra, hogy közpénzből támogassa a termelést, felvásárolja a mezőgazdasági termékeket, majd ugyancsak közpénzből támogassa azok exportját. Ez a módszer egy feneketlen zsákként működő agrárkasszát hozott létre, valamint felesleges gabona- és vajhegyeket teremtett. Az EU-ban már tizenkét esztendeje folyik a tarthatatlan rendszer reformja, melynek során a kifizetéseket elválasztják a termeléstől, és az egészséges, környezetbarát élelmiszerek előállítását, a vidéki munkahelyek megtartását, a táj megőrzését és a kulturális örökség védelmét támogatják.
Ez az, amit a magyar kormány lebecsül, amit árvalányhajas bokrétának tart. Ez az a második pillér és a hozzá kapcsolt Nemzeti vidékfejlesztési terv, melyről feltűnően kevés szó esik. Talán azért, mert évről évre több pénz lesz ebben a rendszerben. 2006-ig évente három-négy, utána évente öt százalékot csoportosít át ide az unió. Ha valaki betartja a környezetbarát gazdálkodásra vonatkozó szabályokat, hektáronként 80–150 ezer forint ütheti a markát. Ha nem kurtítaná meg a kormány ezeket a támogatásokat, idén már húszezer termelő vehetne részt ebben a programban. De vajon miért akadályozza a kabinet a magyar mezőgazdaság számára kitörési lehetőségeket nyújtó folyamatokat? – tette fel a kérdést Ángyán József. Azért, mert a nagyüzemi lobbi mohósága határtalan. Ezekre a forrásokra is rá szeretné tenni a kezét, ám ahhoz még jelentős földterületekre volna szüksége. Különösen érdekesek e szempontból a kedvezőtlen adottságú térségek, ahová kiemelt támogatások igényelhetők a második pillérből. Azért halljuk nap nap után, hogy a kicsik esélytelenek, a parcelláknak nincs jövője, mert aki ezt hangoztatja, olcsón szeretné felvásárolni az elbizonytalanodó gazdáktól a földet. Vigyázzunk tehát a birtokra, ne kótyavetyéljük el senkinek – intette a professzor a tanácskozáson jelen lévő termelőket.
Egy tudományos intézet számításait idézte Medgyasszay László, az MDF agrárpolitikusa, illusztrálva, hányan válhatnak a mezőgazdaságban dolgozók közül földönfutóvá. A szakemberek előrejelzése szerint röviddel az uniós csatlakozás után az egyéni gazdaságként működő tehenészetek 36 százaléka, a társas gazdaságok 42 százaléka mehet tönkre, ami 15 ezer család sorsát pecsételheti meg. Ugyanez a sertésnél 18, illetve 32 százalék: itt nyolcezer családra vár a munkahely elvesztése. A baromfitenyésztésben a legsúlyosabb a helyzet. Ebben az ágazatban az egyéni termelők 64 százaléka, a társaságok 46 százaléka kerülhet csődbe 27 ezer család megélhetését veszélyeztetve. Ez a drámai folyamat 4,2 milliárd forinttal csökkenti az állam adóbevételeit. Ha ezt az adatot is figyelembe vesszük, világosan látható, hogy az állattenyésztés kiemelt támogatása a kormányzat számára megtérülő befektetés. Mégis, tüntetések kellettek ahhoz, hogy ezt a szaktárca is belássa.
Húszezer ember már eltűnt a tejágazatból – figyelmeztetett a szomorú valóságra Koppányi Miklós, a Kápolnásnyék és Pettend határában működő kis tejfeldolgozó tulajdonosa. A vállalkozó beszámolt arról, hogy cégére az első évtizedben még a fejlődés volt a jellemző. Az utóbbi esztendőkben azonban egyértelműen érzi, hogy a nyaka körül szorul a hurok. A kötél végét pedig a külföldi tulajdonba került konkurencia tartja a kezében, és a túléléshez az agrárkormányzat nem adja meg a szükséges támogatást. Jó példa erre a Sapard-pályázat. A feldolgozó két nyertes beadvánnyal is dicsekedhet, melyről 2002 végén érkezett meg az értesítés. A pénzt viszont még a mai napig sem utalták ki, miközben a vállalkozó 12 millió forint értékű beruházást előlegezett meg.
A tavalyi évben rekordösszegű műszaki fejlesztésről számolt be a földművelésügyi miniszter. Arról viszont nem szólt a tárcavezető, hogy a programban mindössze 15 ezer gazdaság vett részt, csaknem százezernek nem tellett gépvásárlásra, építkezésre – mutatott rá a honi agrárpolitika fonákjára Márai Géza, a Szent István Egyetem adjunktusa. Érdemes odafigyelni arra is, hogy az intervenciós gabonafelvásárlás nyolcvan tonnánál kisebb mennyiségre nem vonatkozik, ami legalább 20-25 hektáros gazdaságokat feltételez. A kicsik tehát ettől a lehetőségtől is elesnek. Pedig a családi gazdálkodók által végezhető tevékenységek jelentik a magyar mezőgazdaság jövőjét, hiszen az olcsó tömegtermeléssel nem tudunk versenyre kelni mi sem. Jó példa erre a brazil csirke. A tengerentúlról úszó gyárak indulnak útjukra, amiket naposcsibével és takarmánnyal töltenek fel. A csirke a hajón nő meg, és ott vágják le hathetes korában, a belsőségeket beleöntik a tengerbe. Az Európában kirakodott húst a gyártók olyan olcsón adják, hogy még Magyarországon is kevesebbe kerül a boltokban, mint a hazai termékek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.