Várhatóan ma nem vág kamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint erre csak egy szűk hónap múlva, azaz legkorábban május közepén lehet számítani. Mint emlékezetes, a monetáris tanács március végén, majd április elején 0,25 százalékkal, vagyis összesen 12 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Miután az „óvatos” vágás mértéke megfelelt a várakozásoknak, a hírre mindkét alkalommal erősödött a forint: az euró árfolyama tartósan 249 forintra csökkent az elmúlt hetekben. Nemzeti fizetőeszközünk a múlt héten azonban gyengülni kezdett: a hét végén már 254–258 forintért váltották az eurót. Járai Zsigmond jegybankelnök ezzel kapcsolatosan korábban úgy nyilatkozott, hogy a magyar forint tartós erősödése az idei inflációs várakozásokat kevésbé, a jövő évit viszont hűtheti.
Az MNB vezetője egyébként a folyamatokat úgy ítélte meg, hogy erősödik hazánk gazdasága, s ezt a befektetők is látják, hiszen a kockázatok megítélése is kedvezőbb, ugyanakkor még sérülékeny e javulás. A jegybanknak nincs árfolyamcélja; elsődleges feladata az, hogy az infláció idei növekedése átmeneti maradjon, s a drágulás üteme 2005 végére négy százalékra fékeződjön – ennek rendeli alá a monetáris politikát az MNB.
Ugyanakkor furcsa, hogy az irányadó kamatszint csökkentésének hírére sem sietik el a hitelintézetek a betéti kamatok mérséklését, nem is szólva a hitelkamatok lefaragásáról. Mint megírtuk, a múlt héten a nagy állományú pénzintézetek közül az OTP Bank Rt. csökkentette a forintmegtakarítások után fizetett kamatait. Az OTP május 1-jei hatállyal 25–50 bázisponttal „vágta vissza” a betéti kamatokat. Információink szerint a K&H árazási testülete a hét elején dönt a kérdésben. Hozzáértők szerint kevés esély van az átfogó módosításra. Szakértői vélemények alapján más, ugyancsak nagy állománnyal dolgozó bankok kivárnak. A hitelintézetek zömének szakemberei azt jósolják, hogy az év végére 10–10,5 százalékos lesz az irányadó kamatszint. Egyébként alapvetően nem változtak az elmúlt hónapokban az áruhitelek és a hitelkártyák kondíciói sem.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban