Mansfeld a következő?

Mansfeld Péter emlékműve is a fővárost irányító koalíció áldozatául eshet, hiszen a mártírhalált halt ’56-os szabadságharcos szerepének megítélésében „nincs konszenzus”.

2004. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április végén tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés a fiatalon kivégzett Mansfeld Péter szobráról szóló előterjesztést, hiszen ehhez hozzájárult tegnap a főpolgármesteri kabinet. Az emlékműállítást egy, a Sajtóklub által létrehozott mozgalom résztvevői kezdeményezték, amelyet a II. kerületi Világifjúsági parkban helyeznének el. A kerület már hozzájárult a szobor felállításához. Nem biztos azonban, hogy a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége megadja az engedélyt.
Schiffer János kultúráért felelős főpolgármester-helyettes ugyanis a kabinetülésen úgy vélekedett: Mansfeld Péter tevékenységének megítélésében nincs konszenzus. A szocialista városvezető álláspontja nem előzmények nélküli. Ismert, egy Csongrád megyei MSZP-s képviselő néhány hete kijelentette: „Egyesek szerint megkérdőjelezhető Mansfeld Péter mártírsága, mivel vitatható ’56-os szerepe.” Móra József helyi szocialista képviselő ezért azt is megvizsgáltatná, hogy jó helyen van-e a forradalomban játszott szerepéért kivégzett fiatalember emléktáblája a Csongrád városi Sághy Mihály szakközépiskolában. Az MSZP-s politikus egyébként Eörsi László történész tanulmányára hivatkozott, amikor megkérdőjelezte Mansfeld Péter mártírságát. Eörsi az ’56-os Intézet munkatársa, s dolgozatában kiemeli: „A pártállami időkből még források híján kialakult legendák szívósnak bizonyultak, majd az utóbbi években Mansfeld tragédiáját a polgári-nemzeti erők használták fel aktuálpolitikai célokra.” Szerinte a 16 évesen letartóztatott, s két év múlva kivégzett Mansfeld Pétert főképp lopásokért és egyéb bűncselekményekért, valamint dacosságáért ítélték halálra. Mint arról beszámoltunk, Teleki Pál után Wass Albert szobrának felállítását sem engedélyezte Budapest területén a városvezető koalíció, ahogy ahhoz sem járultak hozzá, hogy a szintén ’56-os mártír Tóth Ilonáról utcát nevezzenek el a XVI. kerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.