Napi sajtószemle

2004. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al Jazeereah

Az arab honlapon Amerika, takarodj Irakból című cikkében Mike Whitney azt írja, hogy Fallúdzsában az amerikai invázió új arcát mutatja. Amerika belépett a „Dzsenin-fázisba” – utal a szerző a palesztin menekülttáborra. A várost borotvaéles szögesdrót veszi körül, és megindult a kollektív büntetés. „Ezt jelenti Irak felszabadítása.”

Der Standard

A koncentráció ellenére nincs felháborodás főcímmel, A külföldi tőke határozza meg Magyarország médiáját, a „régi” tévé nyomás alatt alcímmel az osztrák liberális lap a csatlakozó országokról írt sorozatának nyolcadik részében arról ír, hogy a kommunista rezsim történelmi öröksége máig hat. A politikában, a gazdasági életben és az etika területén folyó viták elsősorban a médiára vannak kihegyezve, idézi a Standard a Közép-európai Egyetem Politikatudományi Intézetéből Kaposi Ildikót. A tíz országos napilap közül hét nyugati befektetők kezében van. Az országos lapok piacának kétharmadát a svájci Ringier médiacsoport uralja. Tulajdona van a Népszabadságban, a Magyar Hírlapban, a Nemzeti Sportban és a Blikkben. Kaposi szerint a médiatulajdonlási koncentráció nagy mértéke azért nem kelt felháborodást, mert a magyarok véleménye szerint a média szabadságát inkább a politika, mintsem a piaci erők veszélyeztetik. A hetilapok és magazinok tulajdonosai is csaknem kizárólag nagy, multinacionális konszernek. A két kereskedelmi tévé, az RTL Klub és a TV2 szintén külföldi kézben van.

The Guardian

Lengyelország második legnépszerűbb embere a populista Andrzej Lepper és pártja, az Önvédelmi Párt 29 százalékos rokonszenvet élvez – írja a brit baloldali lap. A párt ellenséges szemmel tekint az unióra. Lepper főként a kemény balról és a szélsőnacionalista jobbról rekrutálja támogatóit. Lengyelországban a posztkommunista baloldal gyakorlatilag összeomlott – első ízben Lengyelország függetlenségének elnyerése óta. Leppernek semmi kifogása az erőszakos módszerek ellen. Mint a Guardiannek elmondta: „Ha útelzárások, tiltakozások és a rendőrök elleni küzdelem erőszak, akkor semmi baj. Igaz ügyért alkalmaztuk ezeket a módszereket, a lengyel nép védelmében.” Lepper oroszbarát, és nosztalgiát érez a kommunista Lengyelország iránt. Ezzel szemben Jan Rokita, a lengyel jobbközép emelkedő csillaga, a Szolidaritás veterán ügyvédje nyugatbarát kereszténydemokrata és a Polgári Fórum vezetője. A csütörtökön megjelent felmérések szerint pártja Lepper után a második legnépszerűbb. Ma Lengyelországban – mondta a lapnak egy ismert publicista – két alapvető politikai verseny van. Az egyik Rokita és Lepper között, a mások csata a baloldal jövőjéről szól. A posztkommunista Miller lemondása és Demokratikus Baloldali Szövetségének széthullása után augusztusban választásokat írhatnak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.