ALL AFRICA
Az afrikai hetilap Kigaliból jelenti, hogy a ruandai ifjúsági és sportminisztérium népszámlálási adatai szerint a 10 évvel ezelőtt végrehajtott népirtás idején 937 000 tuszit és mérsékelt hutut öltek meg.
DIE WELT
Vihar a pohárban vagy a jéghegy csúcsa? – teszi fel a kérdést Paul Lendvai a berlini lapban azzal kapcsolatban, hogy az írószövetséget 160 író hagyta el eddig Döbrentei Kornélnak a Tilos Rádió előtti tüntetésen elmondott „antiszemita” beszéde nyomán. A cikk végén a feltett kérdésre válaszoló Lendvai szerint inkább az utóbbiról van szó, vagyis a jéghegy csúcsáról.
NEW STATESMAN
Miért nincs igazuk a zsidóknak? címmel, Mel Gibson és A passió alcímmel Ann Widdecombe a baloldali brit hetilapban arról ír, hogy ő megérti a zsidók érzékenységét, de azért kell egy határvonalat húzni, amelyet átléptek a filmre való reagálásukkal. Hogyan is akarnák hitelesen bűnné nyilvánítani a holokauszt valóságának tagadását, ha ugyanakkor saját történelmük valóságát ők akarnák tagadni? A zsidó közösség tagjait nem az foglalkoztatja, hogy Krisztus szenvedett, hanem az, hogy Mel Gibsonnak volt képe e szenvedést ábrázolni. „Ha valaki azt hiszi, hogy ezt a filmet nem szabadna bemutatni, akkor azt is hiszi, hogy a Bibliát nem szabad olvasni. Az egyháznak energikusan meg kell védenie Mel Gibson filmjét, nem pedig azzal a szokásos nyökögéssel, hogy nem akar senkit felbolygatni… Hatásos, lelket mozgató film, amelyet minden 18 éven felüli, nem ideggyenge kereszténynek meg kell néznie.”
*
John Pilger arról ír, hogy a jelek szerint az Irakban tevékeny angol–amerikai koalícióban már csak az ausztrálok tartanak ki rendületlenül. Cikkét Kelet-Timorral kezdi, ahol 1975-ben Egy nemzet halála címmel filmet készített, és ahol legalább 200 000 kelet-timorit öltek meg, ami a lakosság harmadrészét jelentette. „Az öldöklés, arányait tekintve, nagyobb népirtást jelent, mint a zsidó holokauszt.” A népirtásra Henry Kissinger személyesen adta jóváhagyását Szuharto akkori indonéz elnöknek. Pilger felidézi azt, hogy egy faluban a helyi pap jegyzékbe foglalta az indonéz hadsereg által megölteket. A 287 név egyike Domingo Gómes volt, akit „kétéves korában lőttek agyon”.
JUNGE FREIHEIT
A német hetilapnak A passióról írt elemző cikkében az olvasható, hogy hisztérikus bírálói leleplezték magukat: célpontjuk nem a film, hanem az Újszövetség alapüzenete, amelyen a kereszténység alapul. Rejtett üzenetük pedig az, hogy „Auschwitz után nem lehet Golgota”.

Kislányt fogdosott az utcán egy pakisztáni migráns Hajdúszoboszlón