Napi sajtószemle

2004. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ALL AFRICA
Az afrikai hetilap Kigaliból jelenti, hogy a ruandai ifjúsági és sportminisztérium népszámlálási adatai szerint a 10 évvel ezelőtt végrehajtott népirtás idején 937 000 tuszit és mérsékelt hutut öltek meg.

DIE WELT
Vihar a pohárban vagy a jéghegy csúcsa? – teszi fel a kérdést Paul Lendvai a berlini lapban azzal kapcsolatban, hogy az írószövetséget 160 író hagyta el eddig Döbrentei Kornélnak a Tilos Rádió előtti tüntetésen elmondott „antiszemita” beszéde nyomán. A cikk végén a feltett kérdésre válaszoló Lendvai szerint inkább az utóbbiról van szó, vagyis a jéghegy csúcsáról.

NEW STATESMAN
Miért nincs igazuk a zsidóknak? címmel, Mel Gibson és A passió alcímmel Ann Widdecombe a baloldali brit hetilapban arról ír, hogy ő megérti a zsidók érzékenységét, de azért kell egy határvonalat húzni, amelyet átléptek a filmre való reagálásukkal. Hogyan is akarnák hitelesen bűnné nyilvánítani a holokauszt valóságának tagadását, ha ugyanakkor saját történelmük valóságát ők akarnák tagadni? A zsidó közösség tagjait nem az foglalkoztatja, hogy Krisztus szenvedett, hanem az, hogy Mel Gibsonnak volt képe e szenvedést ábrázolni. „Ha valaki azt hiszi, hogy ezt a filmet nem szabadna bemutatni, akkor azt is hiszi, hogy a Bibliát nem szabad olvasni. Az egyháznak energikusan meg kell védenie Mel Gibson filmjét, nem pedig azzal a szokásos nyökögéssel, hogy nem akar senkit felbolygatni… Hatásos, lelket mozgató film, amelyet minden 18 éven felüli, nem ideggyenge kereszténynek meg kell néznie.”
*
John Pilger arról ír, hogy a jelek szerint az Irakban tevékeny angol–amerikai koalícióban már csak az ausztrálok tartanak ki rendületlenül. Cikkét Kelet-Timorral kezdi, ahol 1975-ben Egy nemzet halála címmel filmet készített, és ahol legalább 200 000 kelet-timorit öltek meg, ami a lakosság harmadrészét jelentette. „Az öldöklés, arányait tekintve, nagyobb népirtást jelent, mint a zsidó holokauszt.” A népirtásra Henry Kissinger személyesen adta jóváhagyását Szuharto akkori indonéz elnöknek. Pilger felidézi azt, hogy egy faluban a helyi pap jegyzékbe foglalta az indonéz hadsereg által megölteket. A 287 név egyike Domingo Gómes volt, akit „kétéves korában lőttek agyon”.

JUNGE FREIHEIT
A német hetilapnak A passióról írt elemző cikkében az olvasható, hogy hisztérikus bírálói leleplezték magukat: célpontjuk nem a film, hanem az Újszövetség alapüzenete, amelyen a kereszténység alapul. Rejtett üzenetük pedig az, hogy „Auschwitz után nem lehet Golgota”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.