INDEPENDENT
„A testek fejjel lefelé lógtak a híd egy-egy oldalán. Kéz, láb és fej nélkül”, kezdi tudósítását az iraki Fallúdzsából Robert Fisk, a független brit lap sztártudósítója, aki hozzáteszi, hogy a barnára égett holttestekről azt sem lehetett tudni, hogy férfiak-e vagy nők. Azt viszont igen, hogy négy amerikai polgári alkalmazottról van szó, akiknek megcsonkított holttestét végighurcolták az utcákon.
THE GUARDIAN
A baloldali brit lap ugyanezen eseményről írt anyagában megjegyzi azt is, hogy az amerikai tévéállomások szándékosan nem mutatták a legszörnyűbb jeleneteket, attól tartva, hogy a szörnyű esemény a nézők emlékezetébe idézné az 1993-as Szomáliát, ahol amerikai katonák holttestét vonszolták végig Mogadisu utcáin, és ezután az amerikaiak elhagyták Szomáliát.
THE PRAGUE POST
Prágában, a Vencel téren börtöncellát építettek, amellyel a kubai rendszer emberjogi politikája ellen tiltakoztak. A négynapos kampányt Pavel Bem, Prága főpolgármestere nyitotta meg, emlékeztetve arra, hogy tavaly 75 embert börtönöztek be a karib-tengeri szigeten politikai okokból. Bem tiltakozásul a cseh politikai és kulturális élet 75 vezető személyiségét „ítélte” el több órára. Az „elítélteknek” a büntetést a Vencel téren felállított álzárkában kellett eltölteniük.
Tagesschau.de
A berlini lap arról számol be, hogy „130 neves író” lépett ki az írószövetségből Döbrentei Kornél „antiszemita beszéde” miatt.
FRANKFURTER RUNDSCHAU
Kertész Imre a német lapnak adott interjújában kijelentette, hogy „a legismertebb magyar írók közül mintegy százan” hagyták el az írószövetséget kollégájuk antiszemita kijelentései miatt, és hogy „ez a szövetség 1200 tagjával együtt a fordulat előtti időkből, a régi káderrendszer relikviája”. Kertész hozzátette, hogy Magyarországon nem kihalóban lévő antiszemitizmusról, hanem „nyílt, még el nem virágzott antiszemitizmusról van szó”, amelyről bárki meggyőződhet, ha kimegy egy stadionba, ahol felhangzik az „Indul a vonat Auschwitzba” skandálás.
*
Ulrich Glauber, aki a volt kormány idején rendszeresen hívta fel a frankfurti lap figyelmét a Magyarországon szerinte leselkedő „barnaveszélyre”, most „életképes” beszámolót küldött lapjának az Esztergomnál a Magyarországot Szlovákiával összekötő hídról (amelyről elfelejtette megírni, hogy azt mikor építették újjá). A bécsi keltezésű tudósítás így kezdődik: „Hamarosan meglesz nekünk is a kis újraegyesítés”, mondja a délszlovák „Muziából” származó Lakatos Lajos, aki nevetve mutatja foghíjait.
*
A sajátos magyarországi etikettről ír a lap, amelynek értelmében a nőknek „kezeit csókolom” köszönés, sőt kézcsók is jár.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?