Napi sajtószemle

2004. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

DT

Az elsősorban diplomatáknak készülő budapesti havilap a lett Liene Piepina képviselőnő által javasolt európai néppárti javaslat sorsával foglalkozik. Az eredetileg az unióbeli tisztségviselők köréből a volt kommunista vezetőket kizáró határozati javaslatot néhányan – többek között a fideszes Szájer József – „meglágyították”, hogy az csak erkölcsi rosszallást fejezzen ki, olvasható Galambos Róbert Tamás cikkében.

Neue Zürcher Zeitung

A vezető svájci lapnak a Saron– Bush találkozót értékelő cikke szerint a megállapodás azokat erősítik, akik a kiutat az Izrael elleni erőszakos ellenállásban és Izrael elpusztításában, valamint a zsidók kiűzésében látják. Az arabokban pedig erősödik a gyanú, hogy az iraki invázió mögött az amerikaiak azon akarata húzódik meg, hogy a Közel-Keleten a konfliktust Izrael számára kellemes módon oldják meg.

Ha'aretz

Abdullah, Jordánia királya szerint Irak inváziója és elfoglalása, valamint az izraeli–palesztin konfliktus még soha nem látott ellenséges érzületet ébresztett az arabok körében az egész Közel-Keleten, olvasható az izraeli lap angol kiadásában. Abdullah szerint az izraeli–palesztin konfliktus jelenti a problémák gyökerét, és ameddig azt nem oldják meg, addig senki nem lesz biztonságban.

Herald Tribune

Bush elnök sajátjának ismerte el Saron szélsőséges ideológiáját, amivel Amerika ellenségeinek tett jót, mert azok nagyobb merítéssel toborozhatnak harcukra. Bush állítólag további dollármilliárdokkal akarja segíteni Izrael gyenge gazdaságát és több ezer telepes átköltöztetését. De Amerika Palesztinában és Irakban is azt tanulja majd meg, hogy az erő és a pénz nem elég a béke eléréséhez és a demokrácia kifejlesztéséhez, írja Marvan Biszhara, a párizsi amerikai egyetem tanára a globális egyesült államokbeli lapban.

Spiegel

Bob Woodward, a világhírű amerikai újságíró legújabb könyvében súlyos vádakkal illeti az Egyesült Államok kormányát, írja a német liberális hetilap. Ezek szerint a Bush-kormány már 2001 decemberében tervezni kezdte az iraki háborút.

Az amerikai választásoknak tudható be, hogy Bush hivatalosan is áldását adta Saron szándékára, hogy annektálja Ciszjordánia részeit. Az európaiakat mindez villámcsapásként érte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.