Szobrot kap Mansfeld Péter, az ’56-os forradalom mártírja. A javaslatot a Fővárosi Közgyűlésben tegnap három szocialista képviselő elutasította, az MSZP-frakció többi tagja tartózkodott. Az emlékművet a II. kerületi Veronika úton állítják fel.
Sztálin nem tekinthető Budapest díszpolgárának – erről is döntött a közgyűlés. A diktátor kitüntetésének megszüntetését már több alkalommal kezdeményezte az MKDSZ-es Endrédy István, ám a testület eddig napirendre sem vette a javaslatot. A koalíciós többség arra hivatkozott, hogy a díszpolgári címet adományozó fővárosi tanács nem jogelődje a közgyűlésnek, így a döntése sem érvényes. A tegnap egyhangúlag elfogadott, kompromisszumos előterjesztést már Tiba Zsolt főjegyzővel és Moskovics Péter szocialista képviselővel együtt nyújtotta be az ellenzéki politikus.
Ellenzéki képviselők a fővárosi panamák napjának nevezték a közgyűlés tegnapi ülését. Húsz-huszonöt évre is megszerezheti egy magánvállalkozás a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő közterületek úgynevezett utcabútorzatának reklámfelületét és bevételét. A javaslat egységessé tenné a köztéri padok, szemetesek, utasvárók, városi információs és tájékoztató eszközök, hirdetőoszlopok, nyilvános vécék vagy a kapcsolószekrényeket elfedő borítás arculatát. Az önkormányzat elképzelései szerint ezt nem saját pénzből teszik meg, hanem egy magánvállalkozásra bízzák, amely a beruházásért cserébe hosszú távra magáénak tudhatja az utcabútorok reklámfelületének értékesítési jogát. A vitában az előterjesztő Tóthfalusi György (SZDSZ) elmondta: azért kell ilyen gyorsan döntést hozni, mert az uniós csatlakozás után már nehézkesebb, lassabb lesz a hasonló pályázatok kiírásának és elbírálásának menete. Az ellenzék panamagyanúsnak nevezte az ügyletet, szerinte egy lehetséges többmilliárdos bevételt tapsolt el a városvezetés. Juharos Róbert (Fidesz) közölte: közjegyző előtt letétbe helyezi annak a cégnek a nevét, amely szerinte megnyeri a pályázatot. A közgyűlés baloldali többsége anélkül szavazta meg az előterjesztést, hogy a felvetésekre válaszolt volna.
Véglegesen megpecsételődött a főváros egyik legfrekventáltabb helyen fekvő ingatlanának a sorsa. A közgyűlés pályázatot ír ki a Budakeszi úti, több mint két és fél hektáros területtel rendelkező gyermekvédelmi intézményének értékesítésére. Az erdős környezetben lévő ingatlant olyan feltételekkel adják el, hogy a majdani vevő egy Pesten található csereingatlant is felajánlhat. A vételárat 951 millió forintban állapították meg előzetes becslés alapján. Korábban ennél drágábban értékesítettek egy XIX. kerületi ingatlant, amelynek kisebb volt a területe a Budakeszi útinál.
Szőke László, az MDF frakcióvezetője felvetette, hogy titokban már szabályozási tervek is születtek a területre az ingatlan beépíthetősége tekintetében. Juharos Róbert (Fidesz) szerint az alábecsült négyzetméter- árak és a csereingatlanra meghatározott feltételek miatt a várost mindenképpen kár éri. Hozzátette: a fővárosi koalíción kapuzárás előtti pánik lett úrrá, ezért értékesít mindent. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője úgy fogalmazott, hogy ez az egyik legnagyobb panamája a városvezetésnek. Az ügylet korrupciógyanús, bizonyára lakópark épül az árvaház értékes területén – mondta.
Mintegy 500 taxis tüntet a Parlament előtt kedden a drosztrendelet miatt – nyilatkozta Horváth Pál, a Fuvarozók Országos Demokratikus Szövetségének elnöke. Szerinte kezdetben azt hitték, a szakmai akarat érvényesül a közgyűlésben, de tévedtek.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban