Az elmúlt négy évben több mint 11 milliárd forintot vett ki a privatizált cégből a német–francia befektető csoport. Szakértők szerint mindez azt jelenti, hogy 1997-től – a privatizáció után – 17 milliárd forintos osztalékot fizettek a külföldi résztulajdonosnak, akkora összeget, mint amekkorát a társaságért fizetett a befektető a magánosítás során. Ismert, a Fővárosi Csatornázási Művek Rt. (FCSM) 25 százalékos részvénycsomagját 1996-ban privatizálta a fővárosi önkormányzat, emellett 25 évre adták el a társaság irányítási jogát is. Mindez azt jelenti, hogy 7 év alatt lényegében megtérült a 25 százalék plusz egy szavazat arányú résztulajdon vételára, a következő 18 év alatt az osztalék tulajdonképpen a befektetők tiszta hasznát jelenti majd. Zsinka László (MIÉP), a tulajdonosi bizottság alelnöke szerint a privatizációs pénz hihetetlenül gyorsan térült meg a német– francia társaságnak.
A Városháza szakbizottsága a jövő héten tárgyalja a kérdést, s a korábbi évekhez hasonlóan várhatóan jóváhagyja az osztalék kifizetését, hiszen ez a szerződés szerint jár a befektetőknek. Emlékezetes, idén 36 százalékkal kell többet fizetni a lakossági csatornadíjért. A magas áremelést az állam által bevezetett vízterhelési díjjal indokolta a főváros. Lapunk megtudta: egy szakértői jelentés szerint 2003-ban a lakossági csatornadíj 6,2 forinttal olcsóbb lehetett volna köbméterenként, hiszen még ez az árszint is fedezte volna az FCSM költségeit, kiadásait.
Tulajdonosok. Az FCSM Rt. részvényeit három külföldi kézben lévő társaság: a Berlinwasser Holding, a Vivendi Environnement és a Csatornaüzemeltetési Holding, továbbá a fővárosi önkormányzat birtokolja.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban