Az otthont soha ne felejtsétek!

Sokat gondolkodtam egy nemrégiben történt székelyudvarhelyi találkozónk után, amikor Szász Jenő polgármester azt feszegette: a magyar képzőművészek is többet tehetnének azért, hogy érdemes alkotások díszítsék az erdélyi magyar városok tereit. Székelyudvarhely szeretne egy szobrokból álló Emlékezetházat a magyar történelem és irodalom jeleseivel. Blaskó János szobrászművésztől tudom, hogy tizenhárom szobrot készít négy alkotó felkérésre. Az alkotásokat ma avatják. A megbízásokat az alkotók otthonukban álmodták és formálták.

Fábián Gyula
2004. 05. 22. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zsennyei alkotóházban értem el Lessenyei Mártát, aki két alkotást készített a tizenháromból. – Férjem, Kiss Sándor szobrászművész után már én is erdélyi is lettem – kezdi Lessenyei Márta. – Amikor Blaskó János barátom megkeresett, hogy készül ez a szoboregyüttes, és járuljunk hozzá munkáinkkal, nem kellett kétszer kérni. Én Hunyadi János és Kós Károly mintázására kaptam felkérést, úgy érzem, mindketten Erdély teljességéért munkálkodtak. Hunyadi Jánosért rajtunk kívül románok– szerbek is mint a török elleni hadjáratok hőséért lelkesednek. A múlt század egyik óriása Kós Károly, aki Erdély polihisztora volt, s akinek alkotásai épületekben, könyvekben, tanítványi emlékezetben élnek, és megmaradnak nemcsak a magyarság, de az emberiség számára is. Most már igazán azért nyugtalankodom, hogy minden elkészülhessen időben.
– A történelem régmúltbeli személyiségeiről, saját korukból kevés hiteles ábrázolás maradt – mondja Kiss Emőke szobrász. – Én Fráter György és Wesselényi Miklós megformálását vállaltam. Számomra könnyebb feladatnak ígérkezett Wesselényi Miklósról képet alkotni, hiszen századának egyik legkiemelkedőbb tudósa és államférfia volt, akiről a nép és a nemesség csak a legnagyobb tisztelettel emlékezett. Erdélyben én már felnőttként jártam, de az ottani emberek szeretete, ragaszkodása annyira meghatott, hogy a felkérésre azon nyomban dolgozni kezdtem, hiszen önbecsülés ez egyben, ami számunkra kötelező!
A budapesti Képzőművészeti Egyetem fiatal tanársegédje, Krisztiáni Sándor is megbízást kapott három szobor mintázására. – II. Rákóczi Ferenc, a vezérlő fejedelem igazi európai uralkodó volt. Báthory István fejedelem, később lengyel király megformálása már nehezebb feladatnak ígérkezett. Bem apó személye pedig még közelebb állt hozzám. Maga a gondolat lelkesített mindnyájunkat, tudom, nem csak a magam nevében mondom, hogy részesei lehetünk egy nagyszerű terv beteljesítésének. Felemelő ilyen alkotóközösségben munkálkodni.
– Ahhoz, hogy az Emlékezetház méltó helyen gyönyörködtesse az ott élőket, komoly összefogásra volt szükség, mert ez nem kormányzati, vagy állami segítséggel jött létre – mondja Majkó Katalin kuratóriumi elnök.
Kifejezetten ebből az alkalomból hozták tető alá az Ábel Alapítványt, mely Tamási Áront is idézi, tehát nevében hordozza a jelképet a világba szóródott székelyekről. Tizenhárom ajándékozó küldi a válogatott alkotásokban megelevenedő üzenetet: az otthont soha ne felejtsétek! Az alapítvány kereste meg itthon a művészeket, és a kuratórium tagjai határozták el azt is, hogy neveik ne szerepeljenek, mert nem az ötlet az igazi érték, hanem ami abból megvalósul.
Megkerestem Heil Tibort is, az Emlékezetház megformálóját, aki a terveket – kicsit emelkedetten az álmot – a hazai, minden mesterséghez értő mesterekkel valósította meg. Arra voltam kíváncsi, miképpen tudta vezetni a munkálatokat, hiszen a földrajzi távolság több száz kilométer.
– Egy furcsán elnyújtott város főterén elhelyezni tizenhárom szobrot, hogy kényelmesen megközelíthető legyen, de az építmény hívja föl magára a figyelmet – ezt kellett megoldani Székelyudvarhelyen, az idő szorításban – válaszolta. – Ilyen gondolatok közt rajzoltam, reményeim szerint, a legmegfelelőbb építészeti tervet. Fából és élő sövényből alakítottam ki a kerítést, törekedtem arra, hogy a tér emberközeli maradjon. Nem felejtettem, hogy a fenyvesek országában vagyunk. Mindezekhez járul az a ki nem mondott kívánság: állja az idők szélsőségeit.
– Olyan semmiképpen sem történhet, hogy akkora vállalkozásból, mint ami Udvarhelyen készül, a hazaiak ne vegyék ki részüket – mondja László Árpád, az Emlékezetház külső kivitelezésének irányítója. – Tizenöt köbméter fát kellett megmunkálni, ennek java fenyő, és mintegy két köbméter a tölgy. A szoborcsoport és az elhelyezett alkotásokat védelmező építmény Székelyudvarhely főterét egészen átformálja. Élő sövény fogja körbe a kiállítócsarnokot. Kerek évfordulók alkalmából még koszorút is elhelyezhetnek a szobrok elé. Ez itt megelevenedett történelemóra lehet Erdélyről.
Szándékosan kérdeztem utoljára Blaskó János szobrászművészünket, aki az első felmerült ötlet óta gondozza, pártolja és mozgatja a művésztársakat. Az foglalkoztatott, hol is a gyökér, amely ehhez elég erőt adott?
– Két szülőhelynevet említenék a magyarázathoz: Zágon és Zilah. Egyik nagyanyám a székely faluban, a másik a partiumi városban született. Én ezt egész eddigi életem során a tudatomban hordoztam.
– Most akkor rajzoljuk föl a történelmi ívet: mettől meddig ér, hol a kezdet, hol a befejezés, amely egyértelműen jelképi erejű?
– Naptári kor nem létezik. A Csaba-legenda mesebeli királyfia, és a Vándorszékely hazatalál című alkotások fogják közre a történelem már avatott hőseit, akik a földért, a népért és az országért áldozták életük értelmét. A vándorok is jönnek, ha nem csillagösvényen, csak úgy gyalogosan, mint esztendőnként Csíksomlyóra a világ majd’ minden tájáról, Bartók halhatatlan muzsikájának dallamára. A kérdés úgy merülhet föl: megérti-e majd mindenki a tisztességes és nemes szándékot, amiért fáradtunk? Mert bizonyos, hogy lesznek, akik másra is gondoltak. Akadnak, akik a hiányzókat keresik. Ez nem a mi döntésünk volt. Hogyan is avatkozhattunk volna a hazai kiválasztók sorrendjébe? A mi parancsunk önmagunk számára úgy fogalmazódott: ne a lehetetlennek látszó feladatot bíráljuk, hanem tegyünk meg mindent annak megvalósításáért. Mert ez nem állami megbízatás, nem kormányfelkérés, nem „pénzes munka”, hanem kinek-kinek és együtt, a magunk lelkiismeretének a szava volt – vázolja Blaskó János vállalkozásuk lényegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.