BKV: adócsalás, százmilliós veszteség

A BKV vasúti járműjavító kft.-je alig több mint kétmillió forintért adott el egy vállalkozónak egy 100 millió forint értékű, leselejtezett készletet, amelyből csak az ezüst értéke elérte a vételár dupláját – értesült lapunk. A közvetve a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló társaság egyebek mellett adócsalást is elkövetett egy birtokunkba kerülő belső ellenőrzési jelentés szerint.

2004. 05. 05. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos szabálytalanságokat követett el az utóbbi években gazdálkodása során a BKV tulajdonában lévő Vasúti Járműjavító Szolgálat (VJSZ) Kft. Mindezeket egy lapunk birtokába jutott belső ellenőrzési jelentés támasztja alá. A dokumentum szerint a cég 2002-ben 893 millió forintos veszteséget termelt annak ellenére, hogy 350 millió forintos nyereséget prognosztizáltak arra az évre. A veszteség olyan öszszetevőkből állt, mint például a szerződések késedelmes teljesítéséből adódó kötbér, az adóellenőrzéssel kapcsolatos kifizetések, a rossz készletgazdálkodás és nem utolsósorban a finanszírozási problémák. A jelentés kifogásolja, hogy a kft.-nél 2002-ben több mint „67 ezer munkaóra esett ki”, amelyet idegen munkaerővel, azaz külső cégek megbízásával pótolt a társaság.
*
Csak ez a tétel 411 millió forintos veszteséget okozott. A revizori jelentés legérdekesebb része az, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy a raktári készleteket nem ajánlotta fel értékesítésre a járműjavító az anyavállalatának, vagyis a BKV-nak, a járműjavító „üzemek folyamatosan visszavették és építették be termelésük során a selejtezett készletből különböző anyagféleségeket, melyek raktári készletének visszaforgatása nem történt meg”. Az egyik raktárhelyiségben például az derült ki a nyilvántartás ellenőrzése után, hogy 15 tételnél – köztük a gázolajnál – nem egyeztek az adatok. A revizorok kérdésére a beszerzési osztály vezetője nem tudott a raktár létezéséről, a raktárvezető pedig azt közölte, hogy az ellenőrzött épület tudomása szerint üres. A belső ellenőrzési csoport megállapította, hogy közbeszerzés nélkül adott el a vasúti járműjavító kft. 2,4 millió forintért egy 100 millió forint értékű, leselejtezett készletet, amelyből csak az ezüst 4,6 millió forintot tett ki. „Mivel az adózás előtti eredményt csökkentették a fentiekben említett összeggel, majd a selejtezett készletekből raktári forgalmazás mellőzésével használták fel, adócsalást követett el a kft.” – állítja a dokumentum. A BKV VJSZ Kft.-je egyedül mintegy hétszázmillió forinttal növelte 2002-ben a közlekedési társaság veszteségét, annak ellenére, hogy ebben az évben 1,350 milliárd forinttal konszolidálta az állam az adósságát.
A BKV Rt. mérlegelte, hogy a hatóságokhoz forduljon a történtek miatt – reagált kérdésünkre Szentgyörgyi Tamás, a vállalat gazdasági vezérigazgató-helyettese. Mint fogalmazott, ezt azért nem tették meg, mert önrevízióval rendezni lehetett a problémás kérdéseket. Hozzátette ugyanakkor, hogy elbocsátások és fegyelmi eljárások történtek a belső ellenőrzési jelentés elkészülte után. Arra a kérdésünkre, hogy miért közös megegyezéssel – és információink szerint több mint 30 millió forintos végkielégítéssel – távozott posztjáról a járműjavító kft. ügyvezetője, Szentgyörgyi azt válaszolta: minden információt mérlegeltek, azután határoztak a fent említett döntésről. Hozzátette: a jelentést nem hallgatták el, azt tárgyalta a BKV igazgatótanácsa is. A Városháza szakbizottságai viszont nem látták a dokumentumot, mint ahogy a közgyűlés elé sem került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.