Busás haszon, titkos üzletkötés

Már nemcsak politikusok, hanem a Városháza vizsgálóbiztosa is aggályát fejezte ki az utcabútorok telepítésére és reklámfelületeinek hasznosítására kiírt pályázatról. A többmilliárdos haszonnal járó üzlet előkészítéséről rendkívüli gyorsasággal döntött a városvezetés, kikerülve a közbeszerzést.

2004. 05. 06. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint nem rendelkezik megbízási szerződéssel a fővárosi vagyonkezelő központ az úgynevezett utcabútorokra kiírt pályázat meghirdetéséről, a tendernek nincs felelőse. Ismert, a fővárosi MSZP–SZDSZ-koalíció példátlan gyorsaságú előkészítés után úgy döntött, hogy az európai normákhoz illeszkedő közbeszerzési törvény hatályba lépése, vagyis május elseje előtt meghirdet egy több milliárd forintos haszonnal járó pályázatot. Eszerint a város 20-25 évre koncesszióba adja a tulajdonában lévő közterületek úgynevezett utcabútorzatának reklámfelületét és bevételét egy magáncégnek, amenynyiben az saját pénzéből átrendezi Budapest arculatát. Utcabútornak tekinthetők például a köztéri padok, szemetesek, utasvárók, városi információs és tájékoztató eszközök, hirdetőoszlopok, nyilvános vécék vagy a kapcsolószekrényeket elfedő borítás.
A fővárosi ellenzék szerint a jelek arra utalnak, hogy a városvezetés már ismeri a majdani nyertes céget. Erre utal szerintük az a sietség is, hogy a pályázatról szóló, csütörtök esti közgyűlési döntés másnapján az egyik újságban megjelent a felhívás. Saly Ferenc, a Városháza vizsgálóbiztosi csoportvezetője lapunknak elmondta: az általa ismert előterjesztésben hiányosságokat tapasztalt. A Városháza ugyanis elmulasztotta az egyeztetést az érintett kerületekkel, a kiírásból hiányoznak a szakhatósági, kamarai engedélyek feltételei is. Saly szerint az sincs előírva, hogy az új utcabútorok mikor képezik majd a főváros törzsvagyonának részét, de problémásnak értékelte azt is, hogy a pályázatban nem használta fel a kiíró a koncessziós törvény egyes rendelkezéseit. A vizsgálóbiztos beszámolt arról is, hogy 1999-ben egy Wall nevű német cég hasonló pályázat útján illemhelyeket épített volna reklámfelületért cserébe, de közgazdasági és közbeszerzési aggályok miatt az üzlet meghiúsult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.