A bíboros-érsek arra intett: mindig a hit szemével érdemes kutatni a jövőt. Így lesz szembetűnő, hogy az idei csíksomlyói búcsú az első, amikor az oda zarándokló százezrek anyaországa már tagja az Európai Uniónak. S mivel Románia tagsága is elérhető közelségbe került, esély nyílt a magyar és a román nép közötti kiengesztelődésre. A szombati somlyói Szentlélek-búcsú lelki eseményébe ez a fölismerés is beletartozhat.
Erdő Péter lapunknak kifejtette, hogy a nemzetek közötti megbékélésre azért van remény az egységesülő Európában, mert az unióban mind a tolerancia, mind az identitás tisztelete otthonos. A személyi, vallási, nemzeti, nyelvi azonosság értékeit föl kell ismerni egymásban és önmagunkban, egyszersmind tisztelni is kell ezeket. A magyar katolikus egyházfő szerint csak az identitás vállalásának és kölcsönös elismerésének az alapján valósíthatjuk meg a toleranciát.
A múlt hét végi Népek zarándoklata résztvevőjeként a bíboros hozzátette, Mariazellben a nyolc közép-európai ország katolikusságának képviselői már átérezhették a testvériség élményét. Kérdésünkre, hogy a térség egyházai mit tudnak adni Nyugat-Európa gazdagabb, de sok esetben elvilágiasodott egyházainak, Erdő Péter úgy felelt, nincs szó „egységcsomagról”. Sajátos színeket vetít egy-egy csatlakozott ország egyházaira a hagyomány, a rendszerváltozás utáni történések és az adott társadalom vallási állapota. Nagyok tehát a térségen belüli különbségek.
A Magyar Katolikus Rádió első adásnapján két ízben is hallható lesz a bíboros: vasárnap reggel hét órakor lejátsszák csíksomlyói szentbeszédének felvételét, később élőben közvetítik szavait az esztergomi pünkösdi szentmiséről. A csíksomlyói szertartást – mint arról beszámoltunk – a Duna TV élőben közvetíti.

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát