Felháborodást váltott ki a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) székelyföldi szervezeténél, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tisztviselői politikai célokra használják az erdélyi státusirodák személygépkocsiparkját. Az MPSZ tagjai úgy tudják, hogy az RMDSZ gyergyószéki szervezetének kampányfőnöke a helyi tájékoztató iroda számára vásárolt Skodával utazott a bíróságokra, ahol a Német Demokrata Fórum ügyvédjével a szervezet listáin feltüntettet polgári jelöltek indulását óvták meg. Az RMDSZ által alapított Progress Alapítvány 2002-ben hatmilliárd lejért (csaknem 38 millió forint) vásárolt 24 darab Skoda Fabia típusú személygépkocsit. A gépparkot az erdélyi megyékben működő tájékoztatóirodáknál osztották szét, és noha kizárólag a magyarigazolvány-igénylők kérvényeinek romániai begyűjtésére hivatottak, az RMDSZ tisztségviselői a szövetség céljaira is felhasználják. A gyergyói MPSZ tiltakozik a Skodák kampánycélra való felhasználása ellen, mivel úgy véli: az összma-
gyar ügyet szolgálni hivatott járműveket „belmagyar harcokra” használják fel.
A Székelyföldön egyébként nem várt fordulatot vett a szemben álló magyar jelöltek egymás ellen benyújtott óvássorozata, mivel a bíróságok vidékenként homlokegyenest eltérő döntéseket hoztak. Az MPSZ például nem indíthatja jelöltjeit a német fórum Hargita megyei és székelyudvarhelyi listáján, sőt Papp Előd sem mérkőzhet meg független csíkszeredai polgármesterjelöltként. Jóváhagyta ellenben a bíróság a gyergyói és csíkszeredai városi tanácsosi listát, így ezen június 6-án megmérethetnek az NDF-színekbe bújt MPSZ-esek. Papp ugyanakkor hiába óvta az RMDSZ megyei listáját, a bíróság úgy ítélte meg, hogy a szövetség rendelkezik Hargita megyei szervezettel.
Csúszik a bányaterv. Leghamarabb 2006-ban nyithatják meg a verespataki aranybányát, miután a kanadai Gabriel Resources Ltd. bejelentette: egy év késedelmet szenved az erdélyi településre tervezett külszíni fejtés beindításával kapcsolatos terv végrehajtása. A román állammal társult kanadaiak döntése mögött az áll, hogy a cég egyre nagyobb anyagi nehézségekkel küszködik, ráadásul a verespataki lakosság jelentős része nem hajlandó eladni házát és földjét a társaságnak. (R. Sz.)