A befektetők továbbra is a Federal Reserve kamatemelésére, valamint a nemzetközi olajárakra figyeltek. A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) új elemzése szerint a piaci konszenzus által valószínűsített, és a határidős kamatjegyzésekben is beárazottnak tűnő 1,00–2,00 százalékpontos idei amerikai központi kamatemelés helyett a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve júniusban várhatóan csak 0,25 százalékponttal emeli 46 éves mélyponton lévő, 1,00 százalékos szövetségi kamatát, s augusztusban még egy hasonló kamatemelést hajt végre, utána azonban az idén már nem nyúl a kamathoz.
A Dresdner elemzői ezt az előrejelzést azzal indokolták, hogy az amerikai gazdaság – főleg a rendkívül, s várhatóan tartósan magas olajár, valamint az ebből eredő, előjeleiből máris érezhető magánfogyasztás-csökkenés miatt – erős ellenszélbe került, és a jelenlegi gyors gazdasági növekedés valószínűleg nem bizonyul önfenntartónak.
Néhány napon belül ez a második olyan londoni elemzés, amely megkérdőjelezi a meredek amerikai pénzügy-politikai szigorítás valószínűségét. A minap a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azt jósolta, hogy az iraki helyzet éleződése miatt akár teljesen el is maradhat a jövő hónap végére várt első Fed-kamatemelés. Az iraki helyzet napról napra zűrösebb, s „az (amerikai) kamatemelés az utolsó dolog a világon”, amit a piacok éppen azokban a napokban látni akarnak – áll a Moody’s hét eleji elemzésében.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tegnap, a kartell nem hivatalos tanácskozása előtt egy nappal igyekezett lehűteni a felhasználó országok reményét, hogy gyorsan vége szakadhatna a mostani árvágtának. – Nem hiszem, hogy az ellenőrzés az OPEC kezében van. A jelenlegi magas árak mögött több tényező van – mondta Obaid bin Szaif el-Nasszeri, az Egyesült Arab Emírségek olajipari minisztere.
A pesti hangulat viszont a vártaknál jobb volt, a BUX kurzusa nyitás után egyből magasra ugrott. A kereskedés nagyobbik részében az indikátor 11 140–11 120 pont között ingadozott, majd a zárás pillanatában újból megugrott, ami végül 113,36 pontos emelkedést hozott.
A vezető részvények közül a Richter, a Mol, az OTP hármas drágult, míg az osztalékszelvény nélkül forgó Matáv 60 forinttal gyengült. Szakértők a kereskedés végét követve hangoztatták, hogy a piac csupán a vezető részvényekre koncentrált, ezt mutatta az is, hogy 17,126 milliárd forintos forgalomból a négy blue chipre 16,5 milliárd forint körüli üzlet született. A kisforgalmú részvények közül az Econet és a Danubius drágult a legjobban.
Szívszorító üzenetet küldött a Budapesten meggyilkolt amerikai turistalány édesanyja