A főpolgármester a múlt hét elején a Városok Világszövetsége alapító kongresszusán vett részt Párizsban, amelynek szponzora a francai Decaux nevű utcabútor-építő reklámcég volt. Demszky Gábor tegnapi állítása szerint nem vett részt a Decaux párizsi utcabútor-kiállításán. Mint érdeklődésünkre kifejtette, nem szokása ellátogatni olyan cégek kiállításaira, amelyek érdekeltek, illetve potenciális résztvevői egy folyamatban lévő fővárosi pályázatnak. Kérdésünkre, honnan tudja, hogy pályázni kíván a Decaux a főváros által sietve kiírt utcabútortenderre, azt válaszolta: nem lehet tudni, hogy részt vesz-e azon. Arra a kérdésünkre, hogy miért volt olyan sürgős az utcabútor-pályázat kiírása május 1-je, az uniós közbeszerzési törvény hatálybalépése előtt közvetlenül, a főpolgármester megjegyezte: nem kíván állást foglalni a kérdésben, a bíráló bizottságban helyet kapnak majd ellenzéki képviselők is.
Mint arról beszámoltunk, nemcsak ellenzéki politikusok, hanem a városháza vizsgálóbiztosa is aggályát fejezte ki a fővárosi utcabútorok telepítésére és reklámfelületeinek hasznosítására kiírt pályázat miatt. A többmilliárdos haszonnal járó üzlet előkészítéséről rendkívüli gyorsasággal döntött a városvezetés, kikerülve az uniós közbeszerzést.
A fővárosi MSZP–SZDSZ-koalíció rövid előkészítés után döntött úgy, hogy 20-25 évre koncesszióba adja a tulajdonában lévő közterületek úgynevezett utcabútorzatának reklámfelületét és bevételét egy magáncégnek, amennyiben az saját pénzéből átrendezi Budapest arculatát, vagyis utcabútorokat telepít. Ilyen berendezésnek tekinthetők a köztéri padok, szemetesek, utasvárók, városi információs és tájékoztató eszközök, hirdetőoszlopok, nyilvános WC-k, vagy a kapcsolószekrényeket elfedő borítás. A fővárosi Fidesz szerint a jelek arra utalnak, hogy a városvezetés már ismeri a majdani nyertes céget. Saly Ferenc korábban a pályázati kiírásról úgy fogalmazott: a városháza elmulasztotta az egyeztetést az érintett kerületekkel, a kiírásból hiányoznak a szakhatósági, kamarai engedélyek megszerzésének feltételei. A vizsgálóbiztosi referatúra vezetője szerint elmulasztották előírni, hogy az új utcabútorok mikor képezzék majd a főváros törzsvagyonának részét, de problémásnak értékelte azt is, hogy a pályázatban nem használta fel a kiíró a koncessziós törvény egyes rendelkezéseit.
Tóthfalusi György SZDSZ-es fővárosi képviselő, az utcabútor-pályázatot előkészítő testület vezetője – amelynek nem volt ellenzéki tagja – lapunk megkeresésére közölte: a pályázati kiírásnak nincsenek megkötései, méghozzá azért, mert nem tudták volna pontosan meghatározni a felállítandó, felújítandó berendezések helyét, darabszámát. Az uniós közbeszerzési eljárás olyan feltételeket ír elő a pályázati felhívás megfogalmazásánál, amelyeket a Főpolgármesteri Hivatal apparátusa nem biztos, hogy teljesíteni tudott volna a nagyon hosszadalmas és többlépcsős egyeztetési igény miatt. A jelenlegi feltételrendszer mellett kijelenthető, hogy a legjobb ajánlatot benyújtó cég nyer majd a bíráló bizottság döntése alapján – mondta Tóthfalusi.
A Magyar Nemzet megtudta: az utcabútorokról szóló előterjesztésben Prága, Bécs és Ljubljana szerepel hivatkozásként, ahol hasonló pályázatot írtak ki a városkép megújítására. Közös nevezőjük azonban, hogy mindhárom esetben a francia Decaux vállalat érdekeltsége nyert. A céget nem kerülték el a korrupciós botrányok, vezetőjét, Jean-Claude Decaux-t több esetben is elítélték a bíróságok. Minderről külföldi újságcikkek sokasága tanúskodik. Legutóbb 2000-ben kapott Bordeaux-ban hat hónap felfüggesztett börtönbüntetést és pénzbüntetést korrupció miatt, ahol bírósági úton kívánták felmondani a szerződést. Liege-ben a volt szocialista polgármestert a szabadsága idején a Decaux cég utaztatta, amiért a cég vezetője egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, a polgármester pedig lemondott posztjáról. Los Angelesben a konkurens cég támadta meg a francia céggel kötött szerződést, amiért az becsapta a döntéshozókat azáltal, hogy elhallgatta bírósági ítéleteit. Párizsban és Madridban is botrányok lengték körül a céget a sajtó által megszellőztetett korrupciógyanúra vonatkozó újságcikkek miatt. Csehországban Magyarországhoz hasonlóan választások előtt írtak ki pályázatot a városi utcabútorokra, amelyekkel kapcsolatban máig rendkívül sok probléma merül fel. A szerződést 1994-ben, mindössze két héttel a csehországi önkormányzati választások előtt kötötték meg, ez volt a prágai városi közgyűlés egyik utolsó döntése a ciklusban. Nagy felháborodás övezte a francia beruházást azért is, mert a cseh főváros a budapesti pályázati kiíráshoz hasonlóan nem jutott semmilyen bevételhez, az elektromos bekötéseket s a vizet azonban ingyen biztosította a prágai önkormányzat a cég rendelkezésére. Ráadásul a francia cég szakhatósági engedélyek nélkül épített több tucat utcabútort. A szerződés hatályos törvényeket sértett, jogtalan és megalapozatlan előnyöket biztosított a beruházónak. Cseh és német újságok azt is kiderítették, hogy a szerződés gyanús körülmények között jött létre, hiszen prágai képviselők, de maga a polgármester is a Decaux költségén töltött több napot Franciaországban. A prágai polgárok egy petíciót is eljuttattak a városházára, a cseh főváros gazdasági érdekével ellentétes szerződés felbontását követelve. A Nova TV egyenesen úgy fogalmazott: „a Decaux cég tevékenységét egész Európában korrupciós botrányok kísérik”.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban