Kendertüntetés rendőri brutalitással

Előállított hat személyt tegnap a rendőrség az úgynevezett könnyű drogok legalizálásáért küzdők tüntetésén az ellendemonstrálók közül a budapesti Kossuth térről. A hatóság több esetben is brutális módon járt el, például egy háromgyermekes édesanyát a gyermekei szeme láttára vonszoltak ki a cannabisszimpatizánsok által lefoglalt és kordonnal körbekerített területről. Az asszony nem kiabált, nem sípolt, ennek ellenére a kábítószer-demonstráció egyik szervezője felszólította a helyszín elhagyására, s miután nem távozott, rendőröket hívott, akik erőszakkal kihúzták a bekerített területről, majd berakták egy rendőrautóba.

2004. 05. 10. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Péter, a Kendermag Egyesület szóvivője kérdésünkre azt mondta: a bejelentett rendezvénynek célja volt. Aki ennek a megzavarására jött ide, azt joggal szólíthatják fel a rendőrség közreműködésével a terület elhagyására. Az asszony kiabált, az ő szólásszabadságukat akarta megzavarni – közölte Juhász.
A drogosok területén, akik két-háromszázan lehettek, többen is láthatólag bódult állapotban voltak, néhol a cannabis illatát is érezni lehetett. A rendezvény elején két kiskorú tartotta azt a transzparenst, amelyre az volt írva: „Engedd szabadon az embert!” Nem úgy, mint a kordonon kívül, ahol egy olyan táblát emeltek az ellentüntetők a magasba, miszerint: „Maradona 43 éves, a drog áldozata. Így kezdte!” A Kendermag Egyesület demonstrációját Soma nyitotta meg, aki szerint a jelenlegi drogpolitika nem alkalmas arra, hogy minél kevesebben fogyasszanak kábítószert.
*
– A húszas évek Amerikájában betiltották az alkoholt. Ezzel két célt értek el: megnövekedett az alkoholfogyasztás, a pénz pedig a feketepiac, illetve a maffia markát ütötte – jegyezte meg. Beszéde közben a rendőrök kivezették Takács Andrást, a Szabad Magyarországért Mozgalom vezetőjét.
Fazekas Tamás a Kendermag Egyesület részéről a Szili Katalin házelnöknek címzett petíciót olvasta fel, amelyben többek között az állt, hogy a jelenlegi Btk.-szabályozás a fogyasztókat kriminalizálja, ugyanakkor nincs elrettentő hatása a drogot kipróbálókra, egyre kevesebben veszik igénybe az orvosi segítséget.
A beszédek elhangzása után az Anima Sound System zenekar adott félórás koncertet, ezalatt azonban a kordonon kívül az ellentüntetők és a rendőrök összetűzésbe keveredtek, ahol szintén rendkívül erőszakos fellépést tanúsítottak a hatóság emberei. Egy hat-hét éves gyermeket a földre löktek, a betonhoz szorították a fejét, egy másik fiatal férfit pedig brutális módon vezettek el s ültették be egy rendőrautóba, miközben több ellentüntetőt is bántalmaztak. Az utolsó, hatodik előállított fiatalt akkor vezette be a rendőrség a fogdába, amikor az V. kerületi kapitányság épületében előállított társai felől érdeklődött.
Gergényi Péter, Budapest rendőrkapitánya a rendőri fellépést firtató kérdésekre azt mondta: a lefoglalt helyszín magánterületnek minősül a rendezvény idejére, a szervezők kérésére pedig beavatkozhatnak. Az ellentüntetők közül többen is érdekesnek tartották, hogy amíg Tasnádi Pétert csuklyás, fegyveres testőrök várhatják a büntetés-végrehajtási intézet előtt, addig ők nem gyülekezhetnek szabadon a Kossuth téren. Kozák László, a budapesti rendőrség szóvivője lapunk kérdésére közölte: a bejelentett demonstráció résztvevői közül kábítószer fogyasztásának gyanújával senki ellen nem léptek fel kollégái, drogtesztet a szimpatizánsok körében nem alkalmaztak.
A belügyminiszter alkalmatlanságát látja a Fidesz abban, ahogyan a demonstrációt kezelték a hatóságok, hiszen lehetett tudni, a radikális csoport milyen eszközökhöz nyúl – nyilatkozott Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki nem ért egyet a Kendermag Egyesület követeléseivel, megnyilvánulásaival.



Az MDF a drogok legalizálása ellen. Nem lehet liberalizálni a büntető törvénykönyvet, mert ezzel teret engedünk a magyar fiatalság egészségkárosodásának – jelentette ki Almássy Kornél, az MDF elnökségi tagja. Szabó Zsolt, az Ifjúsági Demokrata Fórum elnöke szerint arra lenne szükség, hogy minden mérvadó politikai párt és civil szervezet kiálljon a kábítószer-fogyasztással és
-kereskedelemmel szemben. Pettkó András MDF-es képviselő közölte: javasolják, hogy 16 fős kábítószerügyi eseti bizottság foglalkozzon a drogkérdéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.