AFP
Az Egyesült Államok politikát váltott: most már nem ellenzi, hogy Irakban iszlám teokrácia legyen, írja a francia hírügynökség Colin Powell amerikai külügyminisztert idézve, aki kijelentette, hogy az Egyesült Államok bármilyen szabadon megválasztott kormányt elfogad.
USA Today
Al Neuharth, a legnagyobb példányszámú amerikai lap 80 éves alapítója nagy hatású cikkben számol le Bushsal,
annak iraki politikája miatt. Bushnak Neuharth szerint azonnal meg kell kezdenie a katonák jól megtervezett kivonulását Irakból.
The Guardian
A Rafahból tudósító baloldali brit lap arról számol be, hogy a palesztin vezetők szerint Izrael etnikai tisztogatást hajt végre. Megjegyzi, hogy az intifáda kezdete óta eddig 12 000 ember vált hajléktalanná a kollektív büntetésként alkalmazott házrombolások következtében, és hogy minden tizedik palesztin hajléktalanná vált.
Az Európai Unió beleegyezett abba, hogy a repülőgépek utasairól adatokat szolgáltasson ki az amerikai hatóságoknak. Az amerikai követelést elfogadó EU-külügyminiszterek a bírálatokra azzal válaszoltak, hogy az alternatíva káosz lett volna, mert az amerikaiak a nem kooperáló légitársaságoktól megvonták volna a leszállás jogát.
New Statesman
Az emberi jogok megsértésében következetesen azonos mércét alkalmazó baloldali hetilap exkluzív címlapsztorijának főcíme: Amerika Gulágja. Alcíme: Bush titkos börtön- és repülőgép-hálózata. A cikk írója, Stephen Grey olyan titkos és globális amerikai börtön- és repülőgép-hálózatot fedezett fel, amely lehetővé teszi az Egyesült Államoknak, hogy ellenségeit más országoknak adja át kihallgatásra és kínzásra. A cikk az Atlanti-óceán fölött repülő CIA-luxusgépen indul, ahol egy kanadai állampolgárságú, Szíriában született arabot szállítanak Damaszkuszba, hogy ott a legkegyetlenebb módon megkínozzák. A felszínen az Egyesült Államok és Szíria ellenségek. A New Statesman szerint azonban a szíriaiak bérkínzást végeznek az amerikaiaknak és a foglyokból kiszedett igaz vagy hamis vallomásokat továbbítják az amerikai megbízóiknak. A hetilap máshol is felfedezett ilyen börtönöket, mint például Kairóban, ahol egy szupertitkos börtönben hallgatják ki az al-Kaida-tagsággal vádolt rabokat, és ha kell, el is tüntetik őket. Ilyen börtön működik Gambiában is. A hetilap vezércikke pedig leszögezi, ettől a perctől kezdődően nem lehet fanyalogni, amiért a független brit napilap, az Independent volt főszerkesztője, Andreas Whittam Smith George W. Busht és Tony Blairt Sztálinhoz hasonlította. Vagy hogy Peter Oborne, a londoni Evening Standard politikai kommentátora az Egyesült Államokat „lator” államnak nevezte.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!