Napi sajtószemle

2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

New Yorker

Nem igaz, hogy az Abu Graib börtönbeli kínzásokat néhány tartalékos követte el. A kínzásokat Donald Rumsfeld védelmi miniszter rendelte el. Erre a szenzációs következtetésre jut a New York-i hetilap világszerte ismert újságírója, Seymour M. Hersh oknyomozó riportja eredményeként.

The Observer

Szintén szenzációval szolgált a baloldali brit Guardian vasárnapi kiadása. Mint a lap kiderítette: a kubai Guantánamo-öbölben fekvő amerikai támaszponton fogva tartottak elleni kegyetlenkedésről katalogizált videoszalagokat tárolnak
a táborban.

Obs

Az amerikaiak, állítják, azért vonultak Irakba, hogy szabadságot és demokráciát vigyenek oda. A muzulmán világ ehelyett az amerikaiakban a rasszizmus, a durva bánásmód és az elnyomás forrását látja. A felmérések szerint az irakiak 80 százaléka az amerikaiak által felállított iraki ideiglenes kormányzó hatóságban sem bízik. A baloldali francia hetilapban annak főszerkesztője hozzáteszi: az amerikaiak végleg eljátszották azt a jóindulattőkét, amelyet szeptember 11. után szereztek.

Le Monde

2001. szeptember 11. után mindannyian amerikaiaknak éreztük magunkat – írja a vezető francia napilapban annak első embere. Ma mindannyian „nem amerikaiaknak”. Rumsfeld az Amerika-ellenes érzések első számú ügynöke lett, Bush pedig a legnagyobb ajándékot adta Oszama bin Ladennek azzal, hogy az arabokban megerősítette azt a képet, amelyet az iszlamisták festenek a Nyugatról. Az amerikai kormánynak kellene „európainak” lennie abban az értelemben, hogy a „régi Európa” kételyeit magáévá teszi, és nem söpör félre tapasztalatokat miszszionáriusi buzgalmában. E küldetéstudat zavarta Amerikát Irakba a nemzetközi racionalitást, a fél évszázados amerikai–európai kohéziót felrúgva, indokokat kitalálva, csak azért, mert Bushék azt hitték, Irakban könnyebb célpontokat találni, mint a köddé vált al-Kaidát hajszolni, és megmagyarázni a világ közvéleményének, hogy Bin Laden sorsa miért volt Amerika két szövetségesének, Pakisztánnak és Szaúd-Arábiának a kezében. Reménykedjünk Bush vereségében – fejeződik be a vezércikk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.