Napi sajtószemle

2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BBC

A brit közszolgálati adó kiemeli, hogy az arab sajtó visszafogottan és óvatosan kezelte Nick Berg lefejezését. Az al-Dzsazíra és az al-Arabíja tévéállomásoknál nem ez, hanem a gázai események vezették a híreket. A libanoni, Hezbollah-támogatást élvező al-Manar televízió szégyenletesnek bélyegezte a lefejezést. Az írott sajtó vegyes képet mutatott: míg egyes libanoni és kuvaiti lapok címoldalukon közölték a kivégzést, szíriai lapok meg sem említették.
A vezető egyiptomi napilap, az al-Ahram szintén nem írt a történtekről szerdán, csak másnap a negyedik oldalon.
A csütörtöki lapokban a vezércikkek elsősorban az iraki foglyokkal szembeni amerikai bánásmódot támadták, és azt az amerikai döntést, hogy Szíriával szemben szankciókat léptetnének életbe. Az Egyesült Arab Emírségekben megjelenő al-Ittihad azt írta, hogy a gyilkosok borzalmas bűnt hajtottak végre, és nem nevezhetők muzulmánoknak. A kuvaiti al-Raj al-Am szerint a lefejezést elkövetők saját országuknak okoztak kárt, és arra figyelmeztetett, hogy az Irakban működő terrorszervezetek által elkövetett bűncselekményeket a szomszédos országokba exportálják.
A libanoni al-Szafir szerint a lefejezés nem „szemet szemért, hanem jelenetet jelenetért” tett volt. A lap így folytatta: „Verseny indult meg az Abu Graib börtönből való visszataszító felvételek és a Nick Berg lemészárlásáról készült felvételek között – akár a különféle termékeket hirdető reklámok között.”

Spiegel

Ötven évvel a gyilkosság után az ügyet felülvizsgálják az Egyesült Államokban – tudósít a balliberális német hetilap. 1955 augusztusában a 14 éves fekete Emmett Till Chicagóból Mississippibe utazott családlátogatásra. Amikor belépett egy üzletbe, ott egy csinos fehér boltosnőt látott, elismerően füttyentett. Csakhogy a férj és annak barátja dühükben éjjel kihúzták az ágyából a néger fiút, akinek az arcát azután véres péppé verték. A két tettest a rendőrség elfogta, de a tárgyaláson az esküdtszék felmentette. Sokak szerint ekkor kezdődött az Egyesült Államokban a polgárjogi mozgalom. Az amerikai igazságügyi minisztérium éveken át nem volt hajlandó felülvizsgálni az ügyet. Egy amerikai filmes több száz emberrel beszélt az ügyben, és kiderítette, hogy egy harmadik gyilkos is volt. Ezt követően a bíróság úgy döntött, hogy felülvizsgálja az ügyet. A két, tárgyaláson felmentett gyilkosnak azonban nem kell tartania az újratárgyalástól, mivel egyikük sincs már az élők sorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.