Napi sajtószemle

2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Athens News

A görög fővárosban kiadott angol nyelvű lap budapesti beszámolója azzal kezdődik, hogy egy Romániából érkezett utassal a metró jegyellenőrei üvöltöttek, amiért áthaladt azon
a vonalon, ahol már jegy kell, ugyanakkor a jegyvásárlási tudnivalók elolvasásához a vonalat át kell lépni. A vendéglőkben unalmas, egyenízű ételeket szolgálnak fel: mindegyiken tejföl, paprika az ízesítés. A beszámoló szintén egy szóváltás ismertetésével ér véget; akik üvöltöztek, azok a Gellért fürdő magyarul kiabáló két felvigyázója. Sok, magyarul nem értő fürdőző végül is elhagyta a fürdőt, mert nem értette, hogy éppen mit nem szabad csinálniuk. A cikk következtetése: a Habsburgok idejéből maradt építészet élvezetét tönkreteszi „a káosz és a kommunista stílusú »emberkezelő« gazemberek magatartása”.

Spiegel

Felháborodás a felháborodás miatt címmel a baloldali német hetilap az amerikai médiát bírálja, amiért az napokon át – a New York Timest is beleértve, de a New Yorker hetilap kivételével –, képtelen volt rávenni magát a „kínzás” szó leírására az iraki foglyok esetében. Az amerikai lapok céltáblája sokkal inkább a kínzás által keltett felháborodás volt. A Spiegel elrettentő példái között szerepel a feltétlen Izrael-barátnak számító Alan Dershowitz nemzetközi hírű ügyvéd és a Harvard egyetem tanára, aki szerint a terroristák esetében a kihallgatóknak egyfajta „kínzási engedélyt” kellene kiállítani. A német lap gúnyosan megjegyzi, hogy az ilyen engedélyre az amerikaiak nemigen várnak Afganisztánban, Jemenben, a Guantanamói-öbölben, de odahaza sem, mint azt az Amnesty International jelentése bizonyítja.

The Daily Star

Az iraki háborúban az amerikai és arab tömegtájékoztatás harci eszközzé és háborús célponttá is vált. Az arab tévések azt is bemutatják a helyszínen – akár a Gázai övezetben, akár Fallúdzsában –, amit az amerikai vagy izraeli média nem.
A média ezen átalakulása a pártatlan szemlélődőt aktív harcossá teszi, és olyan mély változást eredményez, amelyre csak most döbbennek rá mindkét oldalon: a média az egyetlen szektor, ahol az arab világ az Egyesült Államokkal egyenlő erőket tud bevetni
az arab harctéren, írja a libanoni angol nyelvű napilap.

Herald Tribune

William Pfaff, a párizsi kiadású globális lap sztárpublicistája, történész, a nacionalizmus kérdésének szakértője azt javasolja Washingtonnak, hogy tegyen drámai bejelentést: csapatait egy fél éven belül kivonja Irakból. Ez még mindig sokkal jobb lenne, mint ami Amerikára vár, amikor júniusban átadja a korlátozott szuverenitást az általa választott iraki kormánynak. Washingtonnak végre el kell ismernie, hogy kudarcot vallott, és már csak az a kérdés, hogy milyen árat kell fizetnie. A távozás a kisebb ár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.