Napi sajtószemle

2004. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times

Mihail Gorbacsov a globális brit pénzügyi lapnak írt cikkében élesen támadja George Sorost, amiért az mesterséges ellentétet akar felállítani az Európai Unió és Oroszország között, és az uniót Oroszországtól „félti”.

Independent

A független brit lap a csatlakozókról készített tömör összeállításában Medgyessy Péterről „liberális, volt kommunista-korszakbeli ügynökként” ír.

Die Welt

A berlini lapban a Budapestről tudósító Boris Kalnoky a magyarokat jellemezve kiemeli a mérhetetlen önsajnálatot, az öniróniát nélkülöző fekete humort. Magyarország az összes, létező negatívumokban vezet, mint az öngyilkosságban, a családon belüli erőszakban, a nemi erőszakban, félrelépésekben, válásban és a gyermekgyilkosságban. (A „tomboló rasszizmus” ezúttal kimaradt a felsorolásból.)

Idnes

A vezető konzervatív cseh lap ezzel szemben a magyarok vonásaként emeli ki, hogy az átlagos magyar sokkal büszkébb nemzetére, mint a csehek. „Mintha még mindig élne mindegyikük agyában néhány agysejt, amely azt hiszi, hogy a történelmi Magyarország sohasem szűnt meg, és még mindig a Tátrától a Kárpátokig tart”. A lap a legismertebb magyarként George Sorost, „a rendkívül sikeres spekulánst” említi.

Pravda

Miből leg-ek az EU tagállamai? címmel a baloldali szlovák lap Magyarországgal kapcsolatban két tényezőt említ: itt van Európa legnagyobb zsinagógája, és száz emberre itt jut
a legtöbb infarktus.

Halsingin Sanomat

A vezető finn lap Olvasói levelek rovatában Jávorszky Béla, hazánknak az MSZP hatalomra lépéséig Helsinkiben hivatalában lévő nagykövete válaszolt a lap Magyarországot bemutató, elsősorban Kertész Imre segítségével készült riport ferdítéseire. „A Döbrentei-esetben nem arról volt szó, mint azt Kertészék előadták, hogy az írószövetség antiszemita, hanem arról, hogy annak elnöksége úgy találta: az írók szövetségének nem feladata, hogy állást foglaljon tagjainak nem íróként előadott, akár bal-, akár jobboldali megnyilvánulásaival kapcsolatban. Még akkor sem, ha abban valakik kódolt antiszemitizmust vélnek felfedezni.” A Tilos Rádió előtti tüntetésről szólva Jávorszky megállapította, hogy – szemben a lapban előadott állításokkal – az ott készült felvételek egyikén sem lehetett hallani, hogy a tömeg „rohadt zsidók”-at skandált volna. A volt nagykövet a lap szemére veti, hogy a másik oldalt nem hallgatta meg, vagyis ebben az esetben az írószövetség nagy többsége által megválasztott vezető személyiségeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.