Mérsékelt emelkedéssel csökkenő forgalom mellett nyitotta a hetet tegnap a Budapesti Értéktőzsde. A magyar tőzsdemutató 98,73 ponttal előző értéke felett zárt, amit főként a Richter- és az FHB-papírok drágulása indukált. Miközben a magyar piacon hektikus kereskedés folyt, addig a nemzetközi parketteken igen erőteljes növekedés zajlott le. Frankfurtban a DAX 30 értéke 1,3 százalékkal bővült, míg a londoni FTSE csupán 0,2 százalékkal tudott javulni. A brit piac nem túl erőteljes fellendülését azzal magyarázták az elemzők, hogy a Royal Duch/Shell újból átértékelte készleteit, a negyedik alkalommal csökkentett társasági olajkészletek a befektetőket már megdöbbentették. A Shell vezetőit néhány hete menesztették, mivel minden jel azt mutatta, hogy a menedzserek a korábbi években saját nyereségükre a valósnál jóval nagyobb készletekről adtak számot. Az új adatok azt mutatják, hogy a jelenlegi állás szerint 4,47 milliárd hordóval kevesebb volt 2002-ben a brit–holland olajcég tartaléka.
Függetlenül a Shell készleteitől a piacok nagyobb gyengülést nem mutattak, a nyersolaj árának csökkenése, valamint néhány vállalat eredményeinek a közzététele keltett nagyobb feltűnést. A piac már nagyon várta a Philadelphiai Federal Reserve negyedéves jelentését is. Kora délután a Wall Street emelkedéssel nyitott.
Pesten a nyitás után 120 pontot emelkedett a BUX kurzusa, a növekedést egy kisebb korrekció után tovább tudta folytatni a tőzsde indikátora, így még a délelőtt folyamán 11 349 pontra erősödött az index. A kereskedés második szakaszában – délután – a befektetők némileg visszafogottabban érdeklődtek a részvények iránt, így a BUX árfolyama visszacsúszott a 11 270 pontos szintre, végül 11 262,18 ponton zárt. A forgalom nem érte el a 11,3 milliárd forintos határt.
A vezető részvények sorából a Richter 695 forinttal, az FHB 200 forinttal, az OTP 50 forinttal drágult. Meglepetésre a Montenegróban terjeszkedni kívánó Matáv nyolc forintot gyengült. Júniusban írják ki a pályázatot a montenegrói távközlési vállalat, a Telekom Montenegro többségi állami tulajdonának eladására. Eddig a Matáv a legkomolyabb érdeklődő. A pályázati kiírásban a Telekom Montenegro két leányvállalata, a Monet mobiltelefon-szolgáltató és az Internet Montenegro internetszolgáltató is szerepel majd, mindhárom vállalatból 60 százalékos állami tulajdonrészt adnak el – mondta Zoran Sekulic, a montenegrói távközlési ügynökség igazgatója az MTI-nek. A fennmaradó 40 százalék a vállalat dolgozói, a polgárok, illetve úgynevezett privatizációs alapok birtokában van.
Újabb lelepleződés: Magyar Péter pártja egy egri lángosozó helyére van bejegyezve