A csíksomlyói Szűzanya idén is hazavárta gyermekeit

Négyszázharmincadik éve zarándokolnak a székelyek pünkösdkor a két Somlyó közti nyeregbe, hogy imát mondjanak a Szűzanya tiszteletére. Idén is több százezer résztvevő bizonyította, hogy a csíksomlyói zarándoklat a Kárpát-medence legnagyobb búcsújaként országhatárokon és vallásokon átívelő ünnepe a magyarságnak.

2004. 06. 01. 17:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borzongató misztérium tanúi lehetnek azok, akik útja pünkösd tájékán vezet a Székelyföldre. Az ünnep előtti pénteken ugyanis összefüggő kocsisorok alakulnak ki Csíkszereda felé: magyar rendszámú autóbuszok és személygépkocsik jönnek végeláthatatlan sorokban, a környékbeli falvakból gyalog elinduló keresztaljákat vagy a szekérrel a búcsúba igyekvő zarándokokat kerülgetve. A csíksomlyói Mária-búcsú ugyanis a világ magyarságának legnagyobb tömegeket megmozgató ünnepe. Bár katolikus ünnep, hosszú ideje magukénak érzik reformátusok, evangélikusok és unitáriusok is. Tavaly például az összefogás szép példájaként Tőkés László királyhágó-melléki református püspök is részt vett a körmeneten és az azt követő nagymisén.
A kommunizmust is túlélt vallási esemény (Ceausescu diktatúrája alatt tiltották a búcsút, a résztvevőket munkahelyükről való kirúgással fenyegették meg, és ellenrendezvényeket szerveztek az ünnep szombatjára) földrajzi helyzeténél és történelmi múltjánál fogva a nemzeti öszszetartozás szimbólumává is vált, így a Kárpát-medence majd minden településéről elindulnak a zarándokok a többnapos útra, hogy pénzt és energiát nem kímélve ott lehessenek a több százezres tömegben. A hitüket megtartó csángóknak sokszor még saját papjaikkal is meg kell küzdeniük, ugyanis a román nemzetiségű lelki vezetők szerint „elkárhoznak”, akik az „ördög nyelvén”, vagyis magyarul celebrált somlyói misét meghallgatják. Érdekes színfoltja a búcsúnak a román ajkú görög katolikusok jelenléte is. Évről évre egyre többen érzik meg a hely és az esemény szakrális üzenetét annak ellenére, hogy nem értik a mise szövegét.
Az idei búcsú előtt három anyaországi fiatal érkezett a Hármashalom-oltárhoz, hogy többnapi munkával, saját pénzen vásárolt festékkel lefessék az oltár százötven négyzetméteres tetőszerkezetét. A búcsú idei mottójának János evangéliumából választottak igét, amelyben Jézus – halála előtt – szeretett tanítványára, Jánosra bízza édesanyját: „Asszony, íme a te fiad… Íme a te Anyád.” A Somlyó hegye elé érkező keresztalják a hagyomány szerint érkezési sorrendben, énekelve és imádkozva indulnak fel a nyeregbe, hogy ott elfoglalják előre kijelölt helyüket. A papi méltóságokat és a pünkösdi búcsú jelképét, a labarumot vivő diákokat egy székely ruhás fiatalokból álló kordon vezette fel a mise helyszínére. A meredek kaptatón a tömeg csak a Salvator-kápolnánál áll meg, ahol a diákok kórusa elénekeli az Egészen szép vagy, Mária kezdetű éneket.
A déli kezdésre emberekkel telt meg a hatalmas domboldal, a szervezők becslése szerint idén a tavalyinál többen, csaknem négyszázezren jöttek el. Rengeteg magyar zászlót lehetett látni, és a zarándokcsoportok magasba tartották a településüket jelző táblát is a hagyományos búcsús katolikus zászlók mellett. Az ünnepi szentmisén Jakubinyi György érsek köszöntötte a tömeget, és ezen a búcsún ritkán tapasztalható örömhírrel lepte meg a hallgatóságot: II. János Pál pápa üzenetet intézett a zarándokokhoz. A Szentatya levelében tanúságot tett az erdélyi nép évszázados hűségéről az evangéliumhoz, és kifejtette: ez a pünkösd ünnepének vigíliáján tartott egyházi találkozó emlékezetünkbe idézi azt, amit őseitek annyiféle módon megvalósítottak: az egyetértő kitartást az imádságban Szűz Máriával, Jézus édesanyjával. II. János Pál arra kérte a híveket, hogy Krisztus segítségével erősítsék meg büszkén Európa keresztény értékeit. „Tudatában kell lennünk – írta –, hogy az európai földrész történetét az evangélium elevenítő hatása jellemzi.” Az idei búcsú meghívottja a székely gyökerekkel rendelkező Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek volt, aki Jakubinyi György gyulafehérvári érsekkel és Tamás József segédpüspökkel közösen celebrálta az ünnepi szentmisét. Szentbeszédében a katolikus összmagyarság bíborosa példaképnek állította elénk Mária alakját, aki a jövő ígéretét is hordozza. „Mária mennybemenetele azt jelenti a számunkra, hogy mi is az örök életre, az örök boldogságra, testünk feltámadására vagyunk hivatottak, minden földi szenvedés, minden halál, minden keserű és kilátástalan látszat ellenére” – mondta. A társadalmi eredetű problémákról szólva kifejtette: az emberek alapvető joga a közösségalkotás joga, és ez érvényes a nemzeti csoportokra is. „Az emberséges életfeltételek megteremtése e kisebbségek számára a felelős vezetők fontos erkölcsi kötelessége” – hangsúlyozta, majd az EU-bővítésre utalva arról beszélt, hogy térségünk népei olyan sorsfordulóhoz érkeztek, amely sokakban szorongást és félelmeket, másokban pedig örömet, új lehetőséget és reményt kelt. A mise végén az emberek a nemzeti ima, valamint a székely himnusz eléneklése után indultak le roppant fegyelmezetten a hegyről. A hagyományok szerint a gyalog érkezők a hazautat is hasonló módon teszik meg. A korábbi évekhez hasonlóan idén is részt vett a búcsún Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke, valamint Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke is. A búcsún a Magyarok Világszövetségének önkéntesei aláírásokat gyűjtöttek az anyaországi zarándokoktól a kettős állampolgárság bevezetése érdekében, a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban pedig érdekes kiállítást rendezett be a Reménység Szigete központ a budapesti Erdélyi Gyülekezet tízéves történetéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.