Az Országos Választási Bizottság által hitelesített szavazólapra az a nyolc jelölőszervezet került fel, amely az indulás jogszabályi feltételeinek megfelelt, s összegyűjtötte a legkevesebb 20 ezer ajánlószelvényt. A júliustól 732 tagot számláló kibővült Európa Parlamentbe öt évre delegálják a választópolgárok a hazánkat képviselő 24 politikust. Magyarország
10 871 szavazókörébe, a szavazatszámláló bizottságokba összesen 25 336 delegáltat jelentettek be az induló pártok. Közülük a legtöbbet a Fidesz: 9329 főt, az MSZP 7022 tagot, míg a legkevesebb delegáltat a Szociáldemokrata Párt küldött, mindössze 74 főt. A Fidesz listavezetője Schmitt Pál, őt követi Szájer József és Surján László. Mindhárman kinn maradnak az Európai Parlamentben. A szocialisták első két helyezettje Kovács László külügyminiszter és Horn Gyula már jelezte, hogy itthon maradnak megválasztásuk esetén. Az MSZP harmadik jelöltje Lévai Katalin, aki már nem sokáig tölti be az esélyegyenlőségi miniszteri posztot. Az MDF kampányarca, s egyben listavezetője Dávid Ibolya, aki szintén a magyar parlamentben folytatná pályafutását, csak az utána következő Olajos Péter távozna Strasbourgba. Demszky Gábor főpolgármester, aki a szabad demokrata lista élén található, először nem zárta ki, hogy lemondana mandátumáról az őt követő Szent-Iványi István javára, amennyiben csak ő jutna be az Európai Parlamentbe, ám később cáfolta ezt. A MIÉP listavezetője Hegedűs Lóránt református püspök, aki Strasbourgban képviselné a magyar radikálisokat. A munkáspárt listavezetője a pártelnök Thürmer Gyula. A Magyar Nemzeti Szövetség a szervezet társelnökét Hegedűs Miklós kandidátust, közgazdászt indítja a lista első helyén. A Szociáldemokrata Párt listájának vezetője Szűrös Mátyás.
Vasárnap a választásra jogosult állampolgárok reggel hat órától este hét óráig adhatják le voksaikat. Az aki otthonától távol, egy másik magyarországi településen kíván szavazni, péntek délután négy óráig kérhet igazolást személyesen a lakhelye szerint illetékes jegyzőtől. Az EP-választás eredményei a külföldi szavazók miatt csak akkor tehetők közzé, ha valamennyi országban lezárult a szavazás, vagyis este 10 óra után.
Várhatóan az Országgyűlés rendkívüli ülésszakán döntenek az európai parlamenti képviselők jogállásáról – jelentette be Vastagh Pál (MSZP), az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának elnöke. Tájékoztatása szerint a jogálláson belül szabályozzák a képviselői javadalmazást, az összeférhetetlenséget, annak megszüntetését, az érintettek társadalombiztosítási helyzetét és kapcsolatukat a magyar Országgyűléssel.
voksolás külföldön. Összesen 2415 magyar állampolgár jelezte, hogy június 13-án külföldön kíván szavazni – közölte tegnap a Külügyminisztérium jogi főcsoportfőnöke. Horváthné Fekszi Márta elmondta azt is, hogy bejelentkező magyar szavazó híján négy nagykövetségen – Tripoliban, Bagdadban, Nairobiban és Bejrútban – nem lesz voksolás. A kijelölt diplomaták a lepecsételt szavazóurnát futárküldeményként hozzák majd haza. A szavazatszámlálás nem egyenként zajlik, hanem a 71 urnát egyszerre fogják felbontani a Duna Palotában, így nem derül ki, hogy melyik külképviseleten hogyan voksoltak. A nagykövetségeken a helyi választási irodákat – azaz két helyi diplomatát – 71 kiválasztott diplomata egészíti ki. Őket sorsolás útján választották ki.