Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára lapunk megkeresésére cáfolta, hogy a csíkszeredai főkonzulátus ügye lekerült volna a napirendről. Mint mondta, a kérdés állandó témája a kétoldalú tárgyalásoknak, Budapest jelenleg a román kormány válaszára vár. Az államtitkár elmondta: nemrég Strasbourgban olyan ígéretet kapott román kollégájától, hogy Bukarest még az idén meghozza döntését a külképviseletről. Ez a döntés pedig csak pozitív lehet – fogalmazott Bársony.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke ezzel szemben úgy véli, a magyar kormány elfektette a csíkszeredai főkonzulátus ügyét, ahogyan más, a határon túli magyarok számára kiemelt fontosságú kérdést. A fideszes politikus szerint a székelyföldi külképviselet létrehozása a polgári kormány idején megfogható közelségbe került.
*
Egy héttel ezelőtt Mádl Ferenc államfő jelenlétében kinevezték ugyan a fekete-tengeri Konstanca új magyar tiszteletbeli konzulját, a kikötővárosban új székhelyen működő képviselet azonban nem folytat vízumkibocsátást. Márpedig a kolozsvári magyar főkonzulátus évente hatalmas ügyfélforgalmat bonyolít le. Az idei év első három hónapjában több mint nyolcezer vízumot bocsátottak ki, ami duplája volt a tavalyi év hasonló időszakának, ügyfelei közel hetven százalékát pedig a székelyföldi lakosok teszik ki. Cseh Áron kolozsvári főkonzul lapunknak elmondta, a csíki konzulátus engedélyezése egyértelműen a román állampolgárok érdekeit szolgálná, hiszen a székelyföldieknek nem kellene kétszer a kincses városba utazniuk vízumért, és a kiszolgálás is kulturáltabb, zökkenőmentesebb lenne. Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint az őszi parlamenti választások előtt nem várható döntés az ügyben, ám a következő egy-két évben esély nyílhat a külképviselet megnyitására.
A csíkszeredai magyar konzulátus megnyitását először Martonyi János vetette fel 1999 júliusában a román fővárosban. Az erről szóló megállapodást Orbán Viktor 2000. április 15-i bukaresti tárgyalásain kellett volna bejelenteni, ám a román külügy az utolsó pillanatban kihátrált. A magyar fél elfogadta azt a román kérést, hogy ne csak Csíkszeredában, hanem Konstancán is képviseletet nyisson. Noha elvileg beleegyezett, Bukarest később különböző kifogásokra hivatkozva halogatta a kérdés megoldását. A Medgyessy-kabinet pedig érzékelhetően kerül bármiféle ütközést Bukaresttel, így háttérbe szorult a csíkszeredai főkonzulátus megnyitása.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP