Aromán diplomácia több mint egy évtizede óriási erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy visszaszerezze Moldva egykori uralkodójának török kézre került kardját. A románok meggyőződése, hogy István vajda szablyája mágikus erőket hordoz, ám ugyanígy vélekednek a törökök is.
A kard júliusban Bukarestben lesz – rótta egy kockás papírlapra tizenkét évvel ezelőtt Suleiman Demirel török államfő Adrian Nastase román külügyminiszternek. A nem szokványos formában megejtett diplomáciai üzenet tárgya a románok egyik legnagyobb uralkodója, Nagy István vajda (Stefan cel Mare) szablyájára vonatkozott, amelyet több mint félezer éve őriznek az isztambuli Topkapi Múzeumban. Mégpedig lakat alatt, ugyanis az oszmánok leszármazottai egykori birodalmuk legnagyobb zsákmányának tartják a román fegyvert.
Ám hasonlóképpen vélekednek a kardról Bukarestben is. A románok számára évek óta dédelgetett álmuk beteljesülését, hazafiságuk bizonyítékát jelentené a vajda híres törökverő kardjának visszaszerzése. Erre kiváló alkalmat nyújtana az idei, az uralkodó emlékének szentelt esztendő, hiszen Stefan cel Mare éppen 500 éve, 1504. július
2-án hunyt el. A két ország történészei között ma sincs egyetértés abban, miként került Isztambulba a számtalan janicsár életét kioltó fegyver. A törökök azt állítják, hogy a Moldva fölött 47 évig uralkodó István egyik leghíresebb csatájában veszítette el kardját, ezzel szemben a románok szentül hiszik, vajdájuktól egyszerűen ellopták kedvenc pallosát. De akadnak olyan román történészek is, akik szerint apja végrendeletének tanácsára – miszerint ápoljon jó kapcsolatot a Portával – a kardot éppen Stefan fia ajándékozta a török szultánnak. Legenda ide vagy oda, a román diplomácia a 89-es rendszerváltás óta presztízskérdésként kezeli a Moldvában ma is mágikus erejűnek hitt fegyver visszaszerzését. Adrian Nastase – akkor még külügyminiszterként – először 1992-ben, István ortodox szentté avatásának évében tett kísérletet az ereklye hazahozatalára, kérlelésére az akkori török államfőtől ígéretet is kapott. Csakhogy az azóta eltelt idő is bebizonyította: Ankarában ugyanolyan kincsnek számít a vajda kardja, mint Bukarestben. A románoknak jelenleg be kell érniük egy, az eredeti alapján Európa legnevesebb fegyverkészítője által készített másolattal, amelyet nemrég személyesen Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök vitt Bukarestbe. Nastase – immár kormányfőként – látható meghatódottsággal vette át, s utána fogadalmat tett, hogy az eredetit is elhozzák Isztambulból.
A román kormánypártnak egyébként kiváló kampányfogást nyújt az idei választási évben Stefan vajda emléke és szablyájának nimbusza. Az uralkodó halálának évfordulója tiszteletére a Nastase-kabinet eredetileg ezermilliárd lejt (6,25 milliárd forintot) tervezett elkülöníteni különböző, az uralkodó tetteit idéző kiadványok, plakettek, emlékérmék finanszírozására, a vajda által alapított moldvai kolostorok restaurálására. A költekezést ellenben a román művelődésügyi miniszter is túlzottnak tartotta, ezért az erre szánt összeget végül százmilliárd lejre csökkentették.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának