Az eredetileg tervezettnél ötmilliárd forinttal olcsóbban vásárol 40 villamost a Siemenstől a főváros. Az olcsóbb ajánlatot azért tette a német cég, mert a szállítandó szerelvények nehezebbek lesznek a korábban tervezettnél, illetve a szállítási határidő is kitolódott egy évvel. (A villamosok súlyának azért van jelentősége, mert a nehezebb szerelvény hamarabb tönkre teszi a síneket.) Tegnap ezzel végleg eldőlt: nem írnak ki új pályázatot a villamosvásárlásra, hanem a Siemensszel megkötött szerződést módosítják az eredeti pályázati kiírás alapján.
Ismert, a német cég ugyan megnyerte a villamostendert, de a Combino típusú járműnél konstrukciós hibák jelentkeztek. A Siemens a Combinóval éppen műszaki paraméterei miatt nyert, s előzte meg a másik két pályázót, annak ellenére, hogy a legdrágább ajánlatot tette.
Két ponton biztosan nem felel meg az eredeti tenderkiírásnak a Siemens módosított ajánlata – jelentette ki a közgyűlési vitában Deák András (MKDSZ), a közbeszerzési bizottság elnöke. Mint mondta, az eredeti kiírásban kizáró tényező volt, ha a pályázó elmulasztja a szállítási határidőt. A kiírás emellett azt is tartalmazta: a szállítandó szerelvényből legalább 40 darabnak már futnia kell a világ valamelyik országában. Deák András szerint ez utóbbi feltétel sem teljesülhet, hiszen ilyen rozsdamentes acélból készült, alacsony padlós villamost még sehova sem szállított a Siemens. Deák úgy fogalmazott: emiatt azt feltételezi, hogy a városvezetés a háttérben, „sutyiban” állapodott meg a német céggel. Közölte azt is: Atkári János (SZDSZ) főpolgármester-helyettes hazudik, amikor azt állítja, hogy a módosított feltételek megfelelnek az eredeti tenderkiírás. Atkári erre úgy reagált: Deák Andrásnak a tárgyalóteremben lesz módja, hogy állításait bizonyítsa. Hozzátette: Deák András elveszti azt a pert, amelyet a fővárosi önkormányzat presztízsének védelmében indít az MKDSZ-es politikus ellen. A villamostender körül kialakult éles vita feszült hangnemét az is jól jellemzi, hogy Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője lemondásra szólította fel Atkári János főpolgármester-helyettest, Pócs Attilát, a városháza programvégrehajtó egységének vezetőjét és Aba Botondot a BKV vezérigazgatóját. Véleménye szerint ugyanis a képviselők meg sem ismerhették a szerződésmódosítás tervezetét, s előlegként 15 milliárd forintnyi közpénzt fizetett ki a főváros, amelyet már rég vissza kellett volna követelni, mivel a Siemens nem teljesítette a megállapodást, s már nem is tudja. Wintermantel Zsolt, a Fidesz–MKDSZ frakcióvezető-helyettese háromszor is követelte, a városvezetés írásban rögzítse, melyik városban, mióta futnak olyan villamosok, amelyeket a szerződésmódosítás következtében meg akarnak vásárolni. Választ egyszer sem kapott. Szerinte ez skandalum, ugyanis a majdani szerelvényeket az eredeti szerződéssel ellentétben sehol sem próbálták még ki. Wintermantel úgy véli: érdekes, miért ragaszkodik olyan görcsösen a Siemenshez a Budapest elöljárósága. Aba Botond, a BKV vezérigazgatója lapunk kérdésére elmondta: jogászokkal vizsgálták meg, milyen feltételek mellett lehet módosítani a szerződést. A közgyűlés tegnap a villamosok 2006. december 31-i behozatali határidejét is kitolta. Ezzel a közgyűlés felhatalmazta tegnap a BKV-t, hogy új szerződést kössön a Siemensszel – fogalmazott Aba Botond. A vezérigazgató szerint egyébként a beszállítandó szerelvényekhez hasonló fut jelenleg München, Nürnberg és Frankfurt utcáin.
A közgyűlés eredeti napirendje szerint a testület tárgyalta volna az idei költségvetés módosítását is. Az előterjesztő Atkári János azonban reggel, az ülés elején visszavonta javaslatát. Lapunk úgy tudja, hogy ennek oka az volt: a szocialista Havas Szófia és Gy. Németh Erzsébet úgy terjesztett be egy pénzügyeket is érintő indítványt a közgyűlés elé, hogy azt előzőleg nem egyeztették. Ez a javaslat egyébként arról szólt, hogy a főváros ebben az évben ne követelje vissza a kórházai számára korábban nyújtott intézményracionalizálási hitel esedékes törlesztőrészletét. A képviselők azzal indokolták indítványukat, hogy a gyógyszerek áfájának megemelése, illetve a finanszírozás más nehézségei miatt a budapesti kórházakban idén összesen mintegy hatmilliárd forintnyi hiány keletkezik. A közgyűlés ezt az indítványt a délutáni órákban elfogadta. Nem sokkal később Atkári János kérte, hogy a közgyűlés vegye napirendjére a költségvetés módosítását. Gy. Németh Erzsébet kérdésére korábbi döntésének megváltoztatását azzal indokolta: „az előterjesztő megvilágosodott”. A közel 400 milliárd forintos büdzsét egyébként kétmilliárd forinttal változtatta meg a közgyűlés. Ezt a pénzt a színházak, illetve a BRFK támogatására fordítják.
Megkezdheti a BKV 4-es metró Keleti pályaudvar és Bosnyák tér közötti szakaszának előkészítését – döntött tegnap a Fővárosi Közgyűlés. A közlekedési vállalat ehhez 3,6 milliárd forintot is kap az önkormányzattól. Az előkészítésre (például a műszaki tervezésre, engedélyek beszerzésére, az építkezések alatti forgalomelterelések kidolgozására, az EU-támogatás megszerzéséhez szükséges tanulmányok elkészítésére) másfél évet kapott a BKV. Mint ismert, a metrótörvényt tavaly nyáron úgy fogadta el a parlament, hogy az nemcsak a Kelenföldi és a Keleti pályaudvarok közötti tízmegállós szakaszt tartalmazta, hanem a további négy állomást jelentő, Bosnyák térig tartó vonalat is. Ez utóbbit a jogszabály éppen csak megemlítette, a főváros és a kormány úgy állapodott meg: a későbbiekben egyeztetnek a finanszírozás kérdéséről. Az európai parlamenti választást megelőző kampány hajrájában azonban Demszky Gábor főpolgármester és Medgyessy Péter kormányfő meg is egyezett abban, hogy az állam a második szakasz építését is támogatja.
Mégsem tárgyalt ma a közgyűlés a Szent István Kórház főigazgatójának menesztéséről, mert a reggelre összehívott egészségügyi bizottsági ülésen Kupper András (Fidesz) visszavonta erre vonatkozó javaslatát. Ezt lapunk kérdésére azzal indokolta, hogy álláspontja szerint a Demszky Gábor nevében eljáró Atkári János főpolgármester-helyettes bizottsági döntést felfüggesztő határozata jogszabálysértő elemeket tartalmaz. Kupper András ezért tegnap a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult. Mint arról lapunkban beszámoltunk, az egészségügyi bizottság múlt heti ülésén Kupper javaslatára a fideszes, az MDF-es és a szocialista képviselők szavazataival a grémium felmentette tisztségéből Molnár Lajost, az István-kórház főigazgatóját. A döntést azzal indokolták, hogy a főigazgató nemrégiben fegyelmi megrovást kapott egy szabálytalan közbeszerzés miatt, illetve a bizottság néhány hete nem fogadta el a kórház tavalyi évéről szóló beszámolót. A grémium szerint emiatt a tulajdonos elveszítette bizalmát a főigazgatóban. Molnár Lajos két évvel ezelőtt az SZDSZ egészségügyi miniszterjelöltje volt.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban