Néhány nappal az európai parlamenti választások után gőzerővel folynak a színfalak mögötti egyeztetések és egyezkedések a főbb politikai szereplők között. Az egyik legnagyobb kérdés jelenleg, hogy alakul-e új centrista párt a Graham Watson vezette liberálisok, az olasz szocialisták, valamint a francia jobboldaliak egy részének közreműködésével. Amennyiben egyezség és ezáltal új frakció születik, az egyértelműen módosíthatja a parlamenten belüli erőviszonyokat. A liberálisok frakcióvezetője, Graham Watson már közölte is, hogy az új csoport a mérleg nyelve lehetne a két nagy frakció, a néppártiak és a szocialisták között.
Nyitott kérdés továbbá még az is, hogy tud-e frakciót alakítani az euroszkeptikus Demokráciák és a Sokszínűség Európája csoportja, mint ahogy az is, hogy a szélsőjobboldali pártok képesek lesznek-e a frakcióalakításra. Mindenesetre, ha felül tudnak emelkedni ellentéteiken, akkor 36 képviselővel új frakciót alakíthatnak.
A tisztánlátást nehezítik azok a hírek is, miszerint az Európai Néppárt készen áll rá, hogy paktumot kössön a liberálisokkal: Hans-Gert Pöttering jelenlegi frakcióvezető parlamenti elnökké emeléséért cserébe a párt megszavazná a legesélyesebbnek tartott Guy Verhofstadt belga liberális miniszterelnököt az Európai Bizottság élére. A néppárti frakcióelnök azonban többször kijelentette, hogy számukra elfogadhatatlan a liberális politikus jelöltsége. A nagy favorit, a luxemburgi Jean-Claude Juncker – akit egyébként valószínűleg minden politikai csoport támogatna – azonban nem kíván Brüsszelbe költözni.
Egy másik népszerű spekuláció, hogy a szocialisták és az Európai Néppárt között egy paktum érik az EP-elnöki poszt felosztásáról. Eszerint – ahogy szokás – az ötéves ciklust elfeleznék: két és fél évig szocialista elnök lenne, két és fél évig pedig konzervatív. Brüsszeli források szerint a két csoport tárgyalói a hét második felében találkoznak, hogy megvitassák a dolgot.
Lezárt tárgyalások. Az utolsó nyitott fejezeteket is sikerült lezárni az Európai Unió és Bulgária közötti csatlakozási tárgyalásokon, és a tervek szerint Románia esetében is még az idén befejeződhetnek a tárgyalások – jelentették be tegnap Luxembourgban az unió és a két ország illetékesei. Megerősítették, hogy a jövő év elején kívánják aláírni Bulgária és Románia csatlakozási szerződését, és változatlanul érvényben van a taggá válásukra kitűzött 2007. január 1-jei céldátum is. (MTI)