A kártalanítás elmarad

Stefan Lázár
2004. 08. 03. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes visszhangjuk volt a varsói felkelés hatvanadik évfordulója alkalmából a lengyel fővárosba látogató Gerhard Schröder kijelentéseinek. Míg a hazai és nemzetközi sajtó egyaránt dicsérően kommentálta a kancellár állásfoglalásait, a II. világháború után szülőföldjükről elüldözöttek szövetsége annál kritikusabb hangnemben foglalt állást.
A berlini kormányfő bevezető megbeszélése lengyel kollégájával, Marek Belkával azonnal megszabta a látogatás alapvető témáját: mindent el kell követni annak érdekében, hogy ne romoljon a két szomszédos állam közötti viszony, a tragikus német–lengyel múltból adódó problémák elburjánzásának gátat kell vetni. Schröder elismerte Németország történelmi vétkét: „Szégyenkezve hajtunk fejet, tekintettel a náci egységek bűncselekményeire.” Egyben elutasított minden olyan követelést, amely jóvátételt szorgalmaz a szülőföldjéről elüldözött német kisebbség elkobzott vagyonáért, valamint azt is, amely a sorsukra utaló emlékhely felállítását tervezi Berlinben.
A varsói Rzeczpospolitika szerint a kancellárnak nagyrészt sikerült eloszlatnia a lengyelek félelmeit, holott előzőleg a múlt kísértésétől tartottak. A francia Derniéres Nouvelles d’Alsace leszögezi, hogy Schröder néhány szóval lesöpörte az elüldözöttek igényeit, és aláhúzta az Európában uralkodó kibékülés jelentőségét. „Szenvedélyes bocsánatkérése fontos volt a hajdani ellenségek kibékülésének folyamatában” – írta a londoni Daily Telegraph. A Stuttgarter Zeitung, ha nem is barátoknak, de jó szomszédoknak minősítette a két országot, és szükségesnek tartotta azt az üzenetet, hogy a lengyelekkel szemben nincs helye jóvátételi követeléseknek.
A pozitív sajtóvisszhanggal szöges ellentétben áll az Elüldözöttek Szövetségének reakciója. Erika Steinbach, a szervezet elnök asszonya nem tartja tisztességesnek, hogy a kancellár saját honfitársainak a vállán igyekszik tehermentesíteni önmagát, holott a külföld felé őket is köteles képviselni. Olyan megoldást tartana jónak, amely alapján az elüldözöttek az államkasszából kapnák a jogos jóvátételt. Thomas Staeg kormányszóvivő a televízió hírműsorában azonnal közölte, ilyen törvényt a kabinet nem fog életre hívni. A deportáltak sorsára emlékeztető központ létrehívásával kapcsolatosan Steinbach asszony határozottan kijelentette: „Ez a központ nem a történelem meghamisításának és a tények elferdítésének a helyszíne lesz, hanem az őszinteségé. Erre saját identitásunk érdekében lesz szükségünk.”



Orosz bocsánatkérésre várnak. Oroszországnak bocsánatot kellene kérnie a lengyelektől amiatt, hogy az 1944-ben kitört varsói felkelés idején nem segített a lengyel katonáknak legyőzni a nácikat – vélekedett hétfőn Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter. Ahogyan Roman Herzog német elnöknek tíz évvel ezelőtt, vagy akár most vasárnap a német kancellárnak, Oroszország egy magas rangú vezetőjének is vennie kellene a bátorságot, hogy nyilvánosan bocsánatot kérjen a lengyelektől amiatt, ami 60 éve történt ezen a helyen – mondta. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.