Szeptemberre átalakítják a négylépcsős kis- és középvállalkozói program harmadik elemét jelentő midihitel-konstrukciót – erősítette meg lapunknak a Világgazdaság információját Vadász Márton, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) főosztályvezető-helyettese. Közölte: minden korábbi elképzelésüket alulmúlta az az érdeklődés, amely ezt a konstrukciót érintette. Mint ismert, az e hitelkonstrukció által hozzáférhető hitel maximális öszszege tízmillió forint volt, a BUBOR szerinti plusz négyszázalékos kamattámogatás mellett.
Vadász közlése szerint a gyér érdeklődés indokolta azt, hogy több ponton átdolgozzák a hitelkonstrukciót. Azt tervezik, hogy a jelenlegi tízmillió forintos plafont 25 millióra emelik, de több apróbb változtatás is várható. Ezek között lehet a kamattámogatás mértékének változása, ami még nem eldöntött tény, de a jelenleg is zajló egyeztetés egyik témája – mondta.
A főosztályvezető-helyettes a konstrukció eddigi eredményeiről elmondta: az összesen 12 banknál és 147 takarékszövetkezetnél elérhető konstrukcióra fél év alatt csak 71 hitelkérelem érkezett, összesen 450 millió forint értékben. A 2004. június végéig megkötött hitelszerződések száma 53, értékük pedig 350 millió forint volt. Vadász nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azt illetően, hogy a midihitel korszerűsítésének következtében mekkora hitelkérelem-növekedésre, illetve kihelyezésre számítanak, annyit azonban elárult: örvendetes lenne, ha a jelenlegi keret három-négyszeresére lenne igény.
Korábbi közlések szerint a kis- és középvállalkozóknak (kkv) háromtól tízmillió forintig terjedő fejlesztési hitelt nyújtó konstrukció meghirdetésekor arra számítottak, hogy e program részeként 2003-ban 300-400, az idén pedig 1000-1200 vállalkozás kaphat kedvezményes kölcsönt. Amikor lezárul a midihitel korszerűsítése, intenzív – a konstrukciót népszerűsítő – reklámkampányba kezdenek.
Finanszírozási gondokkal küzd az uniós kampányban erőteljesen reklámozott Európa-terv – számoltunk be róla. A program részét alkotó gazdasági versenyképességi program pályázatainak befogadása az eredetileg meghirdetett szeptember 30. helyett már hétfőn befejeződött, mivel a rendelkezésre álló keretösszeg az eddig jelzett igények alapján már most elfogyott. A pénzhiány miatt csak azokat a jelentkezéseket fogadják be, amelyeket a módosított leadási határidőig adtak postára – tudta meg a Világgazdaság. Az eddig beadott pályázatok forrásigénye várhatóan lényegesen meghaladja az idei évre tervezett keretet, és előreláthatóan megközelíti a 2006-ig tervezett összeget. Az idő előtt lezárt programban a kis- és középvállalkozások műszaki és technológiai hátterük fejlesztésére, az önkormányzatok pedig az információszolgáltató tevékenységük bővítésére adhatták be igényléseiket.
Szünetel a ROP. A Regionális operatív program (ROP) irányító hatósága négy régióban bizonytalan időre felfüggesztett néhány pályázatot. Az irányító hatóság közlése szerint augusztus 13-án 12 óráig lehet beadni személyesen a dél-alföldi, a közép-dunántúli régiókból a hátrányos helyzetű régiók és kistérségek elérhetőségének javítására, a dél-alföldi, a nyugat-dunántúli, a közép-dunántúli, illetve a közép-magyarországi régiókból az óvodai és az alapfokú oktatási-nevelési intézmények infrastrukturális fejlesztésére, s a közép-dunántúli régióból a turisztikai vonzerő fejlesztésére a pályázatokat az illetékes regionális fejlesztési ügynökségekhez. Ezeknél a kiírásoknál az augusztus 13-án éjfélig postára adott pályázatokat is befogadják. A döntést a hatóság azzal indokolta, hogy ezekről a területekről beérkezett pályázatok támogatásával időarányosan lekötötték a rendelkezésre álló keretet. A ROP részeként 110 milliárd forint európai uniós és hazai fejlesztési forrás áll rendelkezésre 2004 és 2006 között. (MTI)