Felgyorsultak és felerősödtek a szocialisták zsákmányszerzési törekvései, miután elveszítették az európai parlamenti választást. Az állami gazdaságok privatizációja is ezt támasztja alá. Ami eladó, azt a klientúrájukkal akarják megszereztetni – közölte Turi-Kovács Béla. A Fidesz frakcióvezető-helyettese aláhúzta: a Bóly Mezőgazdasági Rt.-nek is szocialista érdekeltségi körök lesznek a tulajdonosai; céljuk elsősorban a tízezer hektár feletti föld megszerzése. A földtörvény utóbbi időben történt módosításai is azt a célt szolgálták, hogy a magánosítás minél zökkenőmentesebben folyjon. A kormány és a zsákmányszerzők végső célja a nagybirtokrendszer kialakítása.
A Fidesz azt kéri Medgyessy Péter miniszterelnöktől és a kabinettől, hogy függessze fel az állami gazdaságok privatizációját, a parlament vizsgálja meg a kialakult helyzetet, és hozzon érdemben határozatot. Továbbá azt szeretnék elérni, hogy a kormány függessze fel a földet életjáradékért programot, s helyette vezesse be – az Európai Unióban már jól bevált – korai nyugdíjazás lehetőségét a gazdák számára. Turi-Kovács kiemelte: ez jelentős segítség lenne a gazdáknak, ám ennek ellenére bevezetését a kormány 2006-ig elhalasztotta. Ismeretes: a lehetőséggel az 55 év feletti gazdák élhetnének, akik legalább 1–3 hektár földdel rendelkeznek. Franciaországban a járandóság mértéke havonta akár 270 ezer forint is lehet. Turi-Kovács szerint két év után értékelni kellene Medgyessy Péter miniszterelnöknek a mezőgazdaság helyzetét Koppenhágától egészen a legutóbbi sikertelen brüsszeli tárgyalásokig. A politikus hozzátette: rövidesen ismét elindítják földvédelmi mozgalmukat.
A kormány által indított legújabb privatizációs hullám elleni tiltakozáshoz csatlakozott a Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság is. A hazai vezető közgazdászokat tömörítő egyesület tegnap közzétett állásfoglalása szerint a magántulajdon túlnyomó többségben van a gazdaságban, ezért sem gazdasági, sem politikai, sem egyéb szakmai okok nem indokolják a további erőltetett magánosítást. A közlemény hangsúlyozza: az állami költségvetés aktuális állapota nem lehet ok az átgondolatlan privatizációra, ez ugyanis nem jelentene mást, mint a még meglévő nemzeti vagyon felélését.
Az állami tulajdonú vállalatoknak is helyük lehet a liberalizált piacon, működésük számos országban nem rosszabb a privatizált vállalatokénál. A hazai állami vállalatok hatásfoka, gazdasági teljesítménye természetesen növelhető, ehhez azonban az szükséges, hogy az állam – mentesítve a vállalati vezetést a napi pártpolitikától – hagyjon fel az igazgatóságok, felügyelőbizottságok politikai alapú kinevezésének gyakorlatával – állapítja meg a közlemény, hozzátéve, hogy a nemzeti vagyon részét képező vagyontárgyak esetleges további eladását mindig meg kell előznie a konkrét indokok és a társadalmi hatások együttes mérlegelésének. Az egyesület állásfoglalása leszögezi: az állami tulajdon eladásánál a kormányzatnak ügyelnie kell arra, hogy a közhasznú tevékenységeket és a nemzet örökségét jelentő szellemi értékeket leválassza az üzleti tevékenységekről.
Veszélyben 1200 ember munkahelye. A Bábolna Rt. vezetésének felelősségét vetette fel tegnap az SZDSZ Békés megyei elnöke a társaság tervezett privatizációjával kapcsolatban, mert megítélése szerint a békéscsabai gyárban dolgozó 1200 ember munkahelye veszélybe került. Nagy Béla elmondta: a Bábolna Rt. békéscsabai baromfi-feldolgozó üzemében egy megközelítőleg 300 millió forintos feldolgozó gépsort értékének tíz százalékáért értékesítettek. A békéscsabai gyár már eldöntött privatizációja, illetve bérbeadása úgy valósul meg, mintha egy eladásra szánt gépkocsiból kiszerelnék előtte annak lelkét, a motort – mondta.