Az olaj ára rekordokat dönt

Egyszerre több bizonytalansági tényező tartja magasan az olaj világpiaci árát. Amennyiben ezek megszűnnek, az OPEC elnöke szerint jövőre jelentősen csökkenhet az energiahordozó ára. Kockázatot jelent ugyanakkor, hogy a normális szint felére csökkent szombattól az iraki olajexport.

Hírösszefoglaló
2004. 08. 16. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre hordónként akár 30 dollárra is eshet a kőolaj világpiaci ára, ha megszűnnek azok a tényezők, amelyek jelenleg történelmi csúcson tartják az energiahordozó árát – jelentette ki az OPEC elnöke. Purnomo Yusgiantoro, aki egyben az indonéz olajipari miniszter, azt mondta, hogy a kialakult olajárnak semmi köze egy esetleges kereslet-kínálati egyensúlyvesztésnek. A piacon túlkínálat van, a kínálat napi 1,5-2,0 millió hordóval haladja meg a keresletet mégis csúcson állt az ár. Olyan okok miatt nőtt rekordszintre az olajár, mint a bizonytalan iraki helyzet, az orosz Jukosz cég gondjai és a feszültté vált venezuelai belpolitikai állapot. Purnomo szerint, ha ezek megoldódnak, jövőre a kőolaj – a múlt hét végén a New York-i árupiacon 46,65 dolláron jegyezték az olajat hordónként – ára 30 dollárra eshet.
A normális szint felére csökkent szombattól az iraki olajexport, miután a dél-iraki Bászra olajkikötőbe futó két olajvezeték egyikét a helyi hatóságok leállították arra a figyelmeztetésre, hogy fel akarják robbantani. A napi 1,5 millió hordó kapacitású olajcső újraindításának az időpontja egyelőre bizonytalan. Az iraki olajvezeték leállításával egy időben jelentette be Irán, hogy napi 2,8 millió hordó túlkínálat van a nemzetközi olajpiacon és emiatt nem lát okot az OPEC termelési kapacitásának további növelésére, hogy ezzel csökkentse a kőolaj világpiaci árát. Szakértők szerint a West Texas Intermediate könnyűolajfajta ára akár már hétfőn elérheti a 47 dollárt, és ha ez bekövetkezik, tovább erősödik az 50 dolláros szint felé.
A kőolaj pénteki drágulásában Irak mellett szerepet játszott egy amerikai BP olajfinomítóban történt robbanás, illetve a venezuelai népszavazás Hugo Chávez elnök jövőjéről, ami veszélyezteti az ország olajexportját. Venezuela a világ ötödik legnagyobb olajexportálója és az Egyesült Államok olajbehozatalának több mint 10 százaléka származik innen.

A Royal Dutch/Shell olajipari cég vezetői attól tartanak, hogy a francia Total olajipari csoport felvásárlási ajánlatot tesz a cégre – közölte vasárnapi számában az Observer című brit lap forrásmegjelölés nélkül. A lapnak nyilatkozó forrás szerint ugyan konkrét megkeresés nem volt, de egyre több a szóbeszéd. A Shell szóvivője azt mondta, hogy nem kommentálnak feltételezéseket. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.